Evde bebek burnu nasıl temizlenir? Bebek burnu temizleme yöntemleri

Özellikle yeni annelerin en çok zorlandığı konulardan bir tanesi de bebek burnu temizleme yöntemleri. Yeni doğan bebekler ilk zamanlar da oldukça fazla burun tıkanıklığı yaşar ve anneler çözüm yolu ararlar. Eğer sizde tıkalı bebek burnu nasıl açılır merak ediyor ve bebek burnu nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız "Evde bebek burnu nasıl temizlenir? Bebek burnu temizleme yöntemleri" haberimize bir göz atın.

05 Mayıs 2020, Salı 15:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeğinizin burnunu temizlerden korkuyor ve başarılı olamıyorsanız "Evde bebek burnu nasıl temizlenir? Bebek burnu temizleme yöntemleri" haberimize tam size göre.

Bebeklerde burun temizliği nasıl yapılır?

Nefesle kullanılan burun aspiratörü

Bu aspiratörü kullanırken bir ucunu bebeğinizin burnuna yerleştirin, öbür ucu da sizin ağzınızda olmalıdır. Bebeğinizin burun salgılarını nefesinizle hafif hafif çekin. Bu yöntem, pompa aspiratör kullanmaktan daha çok işe yarayabilir.


Pompalı aspiratör

Pompalı aspiratör

Aspiratörün pompasını sıkın ve bu halde bebeğinizin burun deliğine yerleştirin. Ardından pompayı yavaş yavaş serbest bırakın. Mukusun aspiratöre dolmasına izin verin.

Bu uygulamaları sıklıkla tekrarlama mecburiyetiniz yoktur. Ancak bebeğinizin burnu devamlı tıkanıyorsa ve günlük olarak burun temizliği yapmanız gerekiyorsa bu durumu doktorunuza bildirmeniz önerilir.


Bez kullanarak burun temizliği

Bez kullanarak burun temizliği

Burun aspiratörüne sahip değilseniz, biraz su kaynatın ve ılımasını bekleyin. Ardından tülbent ve benzeri temiz bir bezi bu suyla ıslatın. Sonra bu bezi kıvırarak bebeğinizin burun deliğine sığacak şekle getirin. Burnuna sokun ve hafifçe ittirip çıkarın. Bu sırada bebeğinizin burnundaki parçacıklar bezin üzerine yapışacaktır. Yahut bebeğinizin hapşırmasına yardımcı olarak burnundaki partikülleri dışarı atacaktır. Bu işlem bebeğin öteki burun deliğine de uygulanmalıdır. Böylece bebeğiniz yeniden rahatça nefes almaya başlayacaktır.


Serum fizyolojik kullanımı

Serum fizyolojik kullanımı

Serum fizyolojik, bebeğin burnu tıkanınca başvurulabilecek çözümlerdendir. Bu sıvı, bebeklerin burnunu açar ve böylelikle burundaki partiküller kolaylıkla giderilir.

Eczacıdan serum fizyolojik kullanımı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı