Evde peeling nasıl yapılır? Peeling çeşitleri ve cilt tipine göre kullanım ipuçları

Eksfoliasyon yani peeling, cildinizin dış tabakasındaki ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılması işlemidir. Bazı insanlar bunun ciltlerinin görünümünü iyileştirdiğine inanırken, bu herkes için değildir. Doğru yapılmazsa, yarardan çok zarar verebilir.

24 Kasım 2021, Çarşamba 11:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eksfoliasyon yani peeling, ölü deri hücrelerini cildin dış katmanlarından uzaklaştırır . Kuru veya donuk cildi çıkarmak, kan dolaşımını artırmak ve cildinizin görünümünü aydınlatmak ve iyileştirmek için faydalı olabilir.

Peeling günlük rutininizin bir parçası olmuş olabilir ancak sıklıkla yapılan önemli hatalar var.Peeling yaparken, cildinize zarar vermemesi veya artan kızarıklık veya sivilce oluşumuna yol açmaması için bunu güvenli bir şekilde yapmanız önemlidir.

Peeling sırasında cilt hasarını önlemek için dermatologlar aşağıdaki ipuçlarını önerirPEELİNG NASIL YAPILIR? PEELİNG ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

PEELİNG NASIL YAPILIR? PEELİNG ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Mekanik

  • Peeling fırçası. Bu genellikle ölü deri hücrelerinin katmanlarını çıkarmak için yüz veya vücutta kullanılan kıllı bir fırçadır. Bazıları kuru fırçalama için tasarlanmıştır. Diğerleri yüz temizleyiciniz veya vücut yıkamanız ile kullanılabilir.
  • Peeling süngeri. Bunlar cildi peeling yapmanın daha nazik bir yoludur. Peeling süngerini duşta ılık su, sabun veya vücut şampuanı ile köpürtebilirsiniz.
  • Peeling eldiveni. Fırçaları veya süngerleri tutması zor bulursanız, bir eldiven kullanabilirsiniz. Duşta sabun veya vücut yıkama ile köpürtün. Bacaklar veya kollar gibi geniş alanlar için etkili olabilirler.
  • Peeling peelingi. Bu, yumuşak, dairesel bir hareketle doğrudan cilde uygulanabilir. Peelingi uyguladıktan sonra cildinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Kimyasal

  • Alfa-hidroksi asitler (AHA'lar). Örnekleri arasında AHA glikolik, laktik, tartarik ve sitrik asitleri içerir. Bunlar, cildinizin yüzeyinde donuk ve ölü cilt hücrelerini tutan bağları parçalayarak çalışır. Bu, cildinizin doğal olarak ölü parçacıkları atmasına neden olur.
  • Beta-hidroksi asitler (BHA'lar). Örnekleri arasında BHAS beta hidroksil ve salisilik asit yer alır. Bunlar akneye meyilli ciltler için daha iyi olabilir.


PEELİNG UYGULARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

PEELİNG UYGULARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Peeling yaparken cildinize karşı nazik olmak önemlidir. 

Peeling uygulamak için parmağınızı kullanarak küçük, dairesel hareketler yapabilir veya tercih ettiğiniz peeling aracını kullanabilirsiniz.

Fırça kullanıyorsanız kısa, hafif vuruşlar yapın. Yaklaşık 30 saniye boyunca pul pul dökün ve ardından ılık (sıcak değil) suyla durulayın. 

Cildinizde kesikler, açık yaralar veya güneş yanığı varsa peeling yapmaktan kaçının. Peeling işleminden sonra SPF ile nemlendirici uygulayın .

CİLT TİPİNİZE GÖRE PEELİNG YAPIN

CİLT TİPİNİZE GÖRE PEELİNG YAPIN

Her peeling ürünü cildiniz için iyi değildir. Cilt tipine göre peeling yapmak, cildinizde oluşacak hasarı önler.

İşte cilt tipinize göre peeling ipuçlarıKURU CİLTLER İÇİN PEELİNG

KURU CİLTLER İÇİN PEELİNG

Peeling, kuru veya pul pul dökülen ciltler için önemlidir. 

Kuru cilt üzerinde mekanik peelingten kaçının çünkü işlem cildinizi daha da kurutabilir. Mikro yırtılmalara neden olabilir. 

AHA'lar kuru ciltler için etkilidir.

Glikolik asit, cildin yüzeyinde oturan ölü hücrelerin çıkarılmasına yardımcı olur ve sağlıklı cilt dönüşümünü teşvik eder.

Glikolik asit kullandıktan sonra bir SPF ve nemlendirici ile takip edin. Cildi güneş hasarına daha yatkın hale getirebilir.

HASSAS CİLTLER İÇİN PEELİNG İPUÇLARI

HASSAS CİLTLER İÇİN PEELİNG İPUÇLARI

Fırçalamaktan veya aletler, fırçalarla yapılan mekanik peeling yöntemlerini kullanmaktan kaçının. Bunlar cildinizi daha fazla tahriş eder ve kızarıklığa neden olabilir.

Hafif bir kimyasal eksfoliyatör kullanın ve yumuşak bir bezle uygulayın. 

Akne için dermatoloğunuzun ofisinde salisilik asit kabuğunu da deneyebilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER NASIL PEELİNG YAPMALI?

YAĞLI CİLTLER NASIL PEELİNG YAPMALI?

Yağlı veya daha kalın ciltler manuel peeling ve fırçalamadan yararlanabilir. 

Yağlı cilt, yüzeyde manuel peeling işleminin kaldırabileceği fazladan bir birikim tabakasına sahip olabilir. 

En iyi sonuçlar için nazikçe bir eksfoliyatör kullanın veya dairesel hareketlerle fırçalayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Siyah noktalardan kurtulmanın etkili 5 yolu