Evdeki sineklerden kurtulmanın 10 yolu

Yaz sezonunun bitmesi ve havaların esmesiyle dışarıdaki sinekler evlere kaçmaya başladı. Evdeki sinekler birçok kişinin sinirini bozar ve rahatsız eder. Peki, evde sinek nasıl yok olur? Sineklere nasıl gider? Evdeki sineklerden kurtulmanın 10 yolu...

14 Eylül 2021, Salı 16:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SİNEKLİK KULLANIN

SİNEKLİK KULLANIN

Sinekler kapı ve pencereden girdiği için sineklik kullanmak evdeki sineklerden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden birisidir. Kapı veya pencereleri aralık tutsanız bile sinekler muhakkak girecektir. Bu nedenle sineklik kullanın ve evdeki dışarıyla bağlantılı boruların etrafının iyice kapatın.

ORTADA YİYECEK BIRAKMAYIN

ORTADA YİYECEK BIRAKMAYIN

Sinekler dahil olmak üzere tüm böcekler ortada duran besinlerin üzerine gelir. Bu nedenle aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir:

  • Herhangi bir gübre, çöp, yabani ot yığını veya diğer çürüyen organik maddeleri avluda veya bahçede bulundurmayın.
  • Sızdırmayan çöp kutularını kullanın.
  • Çöp kutularını temiz tutun.
  • Mutfağınızda bulunan çöp kutusunda sıvı atıklar ve yemekler bulundurmayın. Çöp kutularını sık sık temizleyin ve kuru tutun.
  • Mutfakta çürümekte olan yiyecekleri açık havada tutmayın.
  • Lavabo ve mutfak tezgahlarını temiz tutun.
  • Evcil hayvan atıklarını derhal temizleyin.


TUZAK HAZIRLAYIN

TUZAK HAZIRLAYIN

Sinekler kokulara karşı çok duyarlı hayvanlardır. Bu nedenle tuzak hazırlamak oldukça etkili bir yöntem olabilir. Kola şişesi gibi plastik bir şişenin üst kısmını kesin. Sineklerin girmesi için altına bir miktar yem ve su koyun. Bir parça et, kıyılmış balık, çürümüş meyve, bal veya sadece yem olarak biraz şeker kullanabilirsiniz. Şişenin üst kısmını şişeye ters yerleştirin (bir huni gibi). Sineklerin yoğun olduğu yere bu şişeyi bırakın. Hem içeride hem de açık havada bu tuzak iş görecektir. Şişenin içine koyduğunuz yemi en fazla bir hafta bekletin, sonra kötü koku yaymaya başlayacağından yenisi ile değiştirin.


SİNEK YAKALAYICI KAĞIT KULLANIN

SİNEK YAKALAYICI KAĞIT KULLANIN

İster dışarıdan alın isterseniz de evde hazırlayın. Sinek yakalayıcı kağıtlar, büyük sinekleri yakalamak için oldukça etkili bir yöntem.


KARANFİL LİMON

KARANFİL LİMON

Sinekler karanfil kokusunden nefret ederler. Bu sayede sineklerden kurtulmak daha kolay olur. Bir limonu ikiye bölüp içine 7 veya 8 tane karanfil saplayın. Bir tabağın içine koyup sineğin olduğu odaya yerleştirin. 


SU TORBASI

SU TORBASI

İçi su dolu plastik bir su torbasını evinizin girişine asarsanız, sinekler eve girmez. Sineklerin göz yapısından dolayı, su torbalarını örümcek ağları olarak gördüğü tahmin ediliyor. Bu yüzden su torbalarından uzak duruyorlar.


LİMON YAĞI

LİMON YAĞI

Keskin kokulu uçucu yağlar sinekleri uzaklaştırmak için oldukça etkili bir yöntem. Temiz bir sprey şişesine ½ su bardağı sıcak su dökün. Buna 20 ila 25 damla Limon yağı katın. Şişenin kapağını takın ve iyice sallayın. Sineklerin en fazla olduğu yerlerin etrafında bu çözeltiyi püskürtün. Bir difüzör içine birkaç damla limon yağı koyun ve sineklerin olduğu odaya yerleştirin. Limon yağı ile birlikte, karanfil, kafur, kekik, okaliptüs, fesleğen, lavanta, nane, nim ve sedir ağacının uçucu yağlarını doğal sinek kovucu olarak kullanabilirsiniz.


REYHANIN GÜCÜ

REYHANIN GÜCÜ

Karanfil gibi güzel kokuya sahip olan reyhan, sinekleri kovma yönünden de oldukça başarılı bir bitkidir. Uygun bir kaba reyhan veya fesleğen yapraklarından koyun ve sinekleri uzak tutmak için evin giriş kapısının yanına bırakın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Buzdolabınızdaki besinleri doğru saklıyor musunuz? Hangi besinler bir arada saklanmamalı?