Evden verimli çalışma teknikleri

Tüm dünyanın tetikte olduğu bir pandemi durumuyla karşı karşıya olduğumuz bu günlerde, evden çalışmak hepimiz için en güvenli yol. Peki ya birçoğumuzun hayallerini de süsleyen bu yol, sanıldığı kadar kolay mı? #öncetürkiyeyikeşfet diyen ve bu süreçte evden çalışmaya devam eden Neredekal.com, evden çalışırken veriminizi arttırmanın 10 altın kuralını paylaştı.

22 Nisan 2020, Çarşamba 09:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Çalışma saatlerinizi belirleyin

1 – Çalışma saatlerinizi belirleyin

Evden çalışmanın en güzel yanı esnek çalışma saatleri, hepimiz bunda hemfikiriz. Fakat bu esneklik içinde kaybolmak da pamuk ipliğine bağlı diyebiliriz. Bu yüzden en iyi yöntem bir çalışma aralığı oluşturmak. Gün içinde en yaratıcı olduğun saatleri belirlemekle işe başlayabilirsiniz.

2 – Çalışma yerinizi belirleyin

2 – Çalışma yerinizi belirleyin

Motivasyon ve konsantrasyon açısından yapacağınız en büyük yanlış yatakta çalışmak. Ofis düzeninde kurulmuş teşvik edici bir masada çalışmanız, verimliliğinizi bir hayli arttıracaktır. 

3 – Yeterli ışık ve bol oksijen

3 – Yeterli ışık ve bol oksijen

Ufkunuzu açıp, veriminizi arttıracak bir diğer etken ise bol bol oksijen. Şöyle gün ışığının vurduğu güzel bir masa, dışarı çıkamadığımız şu günlerde keyfinizi yerine getirir diye tahmin ediyoruz. Gece çalışmayı sevenler için ise önerimiz şirin bir masa lambası. 

4 – Yapılacaklar listesi oluşturun

4 – Yapılacaklar listesi oluşturun

Evet, kahvemizi de yapıp masamızın başına geçtik. Peki şimdi sırada ne var? Tabi ki de bir yapılacaklar listesi! Elinizdeki bütün işler için adım adım belirlenmiş bir planlama listesi, kendinden emin ve disiplinli bir şekilde çalışmanın ipucudur. Büyük projeler için küçük adımları tamamladıkça motivasyonunuz da yükselecektir. 

5 – Pomodoro tekniği

5 – Pomodoro tekniği

Pomodoro’nun İtalyanca’da domates anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Adını mutfaklarda kullanılan domates şeklindeki zaman sayaçlarından alan bu teknik, 25 dakikalık çalışma periyotlarından oluşuyor. Her 25 dakikada 5 dakikalık molalar şeklinde ilerlemekte. Eğer 4 adet çalışma periyodunu tamamlarsanız 30 dakikaya kadar mola hakkı kazanıyorsunuz. Sürenin 25 dakika olmasının sebebi ise bir işe ortalama konsantrasyon süresinin 25 dakika olarak ölçülmesiymiş. 

6 – Molalarınıza keyif katın

6 – Molalarınıza keyif katın

Yapılacaklar listende adım adım giderken bir de bakmışsınız ki mola saati gelmiş. Her şeyde olduğu gibi burada da minik ipuçlarıyla maksimum verim sağlayabilirsiniz. Molalarınızda yapmanız gereken en önemli şey işlerden tamamen alakasız şeylerle ilgilenmek. Tabi fırsat varken ev işlerini yapayım diye düşünmemelisiniz. Sorumluluk gerektirmeyen şeyler önerimizdir. 

7 – Olumsuzluklardan kaçının

7 – Olumsuzluklardan kaçının

Kontrolünüz dışında gelişen olumsuzlukların dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Nedir bu dış etmenler? Gürültü ve oda sıcaklığı bunların başında geliyor. Bu durumda dış sesleri kesen bir kulaklık ile çalışıp, güzel bir müzik listesi dinlemek yardımcı olabilir. Kalorifer yanında ya da klima önünde çalışmak da biraz riskli olabilir. 

8 – Kahve ve çayınızı ihmal etmeyin

8 – Kahve ve çayınızı ihmal etmeyin

Dört gözle beklediğiniz mola saatlerini keyiflendirmenin zamanı gelmedi mi sizce de? Lezzetli bir kahve ya da çay… Karantina günlerinde en yakın arkadaşımız olan buzdolabının fazla dikkat dağıtmamasına da özen göstermeniz gerekebilir. Zira artı 10 kilo ile yaza girmek istemezsiniz. :)

9 – Yalnız kalmaya çalışın

9 – Yalnız kalmaya çalışın

Ofisteyken ev işlerinden ve aile bireylerinin sorularından uzaktaydınız. Fakat belki de home ofisin en zor kısmı burası. Evden çalıştığınızda aile bireyleri tarafından sürekli bölünmek, motivasyonunuzu düşürebilir. Bunu önlemenin en iyi yolu uygun bir odada yalnız çalışmak veya aileniz ile bu durumun iletişimini kurmak. Belirlediğiniz çalışma saatleri içinde kendi halinizde kalmak istediğinizi belirtebilirsiniz. 

10 – Ekip iletişimi

10 – Ekip iletişimi

Ofis ortamı sosyalleşmek ve iş birliği yapmak için harika bir yer ama evdeyiz diye de bundan mahrum kalmayın. Teknoloji sağ olsun, ekip arkadaşlarınızla sürekli bir iletişim halinde olmanız çok kolay. Bu sayede takım ruhunuz da gelişmiş olacak üstelik.

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Basit ama etkili balkon dekorasyon önerileri