Evdeyken izleyebileceğiniz en güzel yol filmleri

Uzun zamandır evlerimizde olmak birçoğumuz için zorlu bir hal almaya başladı diyebiliriz. Seyahat engelleri günden güne kalksa da tedbiri elden bırakmamakta da fayda var diye düşünüyoruz. Bir süre daha güvenle evlerinizde kalın diye artan seyahat tutkunuzu biraz olsun hafifletecek farklı türlerden yol temalı 10 film, #öncetürkiyeyikeşfet diyen Neredekal.com editörleri tarafından sizler için derlendi.

13 Mayıs 2020, Çarşamba 10:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
10 – Wild / Yaban

10 – Wild / Yaban

Wild için Amerikalı yazar Cheryl Strayed’in anılarından esinlenilmiş bir biyografik macera draması diyebiliriz. Amerika’nın en uzun, zorlu ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pacific Crest Yolu’nda geçen film, hayatının en zor dönemlerini yaşayan bir kadının kendini bulmak adına çıktığı içsel yolculuğu anlatıyor. 

9 – The Way / Yol

9 – The Way / Yol

Farklı hayatlara ve farklı mekanlara açılan pencereleriyle “yol” kavramını yeniden sorgulatan bir yapım, The Way. Saint James’in Yolu olarak bilinen Camino de Santiago’da yürürken bir fırtına sonucu kaybettiği oğlunun cenazesini almak üzere yola çıkan Tom’un, oğlunun hayalini gerçekleştirmek üzere yola devam etmesini konu ediniyor. 

8 - The Secret Life Of Walter Mitty / Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı

8 - The Secret Life Of Walter Mitty / Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı

Ben Stiller’ı hem başrolde hem de yönetmen koltuğunda gördüğümüz film, sürreal bir yaklaşımla gezgin ruhunuzu besleyecek türde bir yapıt. Hayatını çalıştığı dergiye adayan Walter’ın derginin son kapak fotoğrafı uğruna çıktığı yol kült olmuş yapımlara göndermelerle dolup taşıyor. 

7 – In July / Temmuz’da

7 – In July / Temmuz’da

Almanya’da başlayıp Ortaköy’e kadar uzanan gerçek aşkın peşinde bir yolculuk… Fatih Akın’ın yönetmenliğini yaptığı eser, yol ruhunun verdiği farkındalıkları keyifli bir dille anlatıyor. Karakter değişimlerinin çarpıcı bir şekilde işlenmesi de filme ayrı bir hava katmış diyebiliriz. 

6 – Little Miss Sunshine / Küçük Gün Işığım

6 – Little Miss Sunshine / Küçük Gün Işığım

Küçük kızlarının hayali olan güzellik yarışmasına katılabilmesi için çıkılan bir yol… Nevi şahsına münhasır bir aile olan Hooverların eğlenceli ve 2 Oscar ödüllü hikayesini anlatıyor film. Nostaljik bir Wolkswagen minibüs ile başlayan yolculuk insanın içini hem hüzün hem de neşe ile dolduran cinsten.

5 – Limonata

5 – Limonata

Ölmek üzere olan babasının son isteğini yerine getirmek uğruna çıkılan tatlı sert bir yolculuk hikayesi Limonata. Makedonya ve İstanbul arasında geçen ve birbirlerinden yeni haberdar olmuş iki kardeşin kendilerini tanıma yolculuğu, yol kavramının içsel tarafını vurgulayan eserlerden bir tanesi olarak listelerde yerini alıyor. 

4 – Easy Rider / Özgürlüğün Bedeli

4 – Easy Rider / Özgürlüğün Bedeli

1969 yapımı Easy Rider, belki de Amerikan sinema tarihinde dönüm noktası olabilecek bir klasik. Dönemin Amerikan Rüyası kavramını sarsıcı bir şekilde yüzümüze vuran film 1960’lı yıllarda zirvesini gören yeni gençlik gruplarının varoluş mücadelesini anlatıyor. 

3 – The Darjeeling Limited / Küs Kardeşler Limited Şirketi

3 – The Darjeeling Limited / Küs Kardeşler Limited Şirketi

Owen Wilson, Adrien Brody ve Jason Schwartzman’ın birbirleriyle alakasız büyüyen 3 kardeşi canlandırdığı kült film Hindistan’da bir tren yolculuğunda geçiyor. Babalarının ölümü üzerine bir araya gelen üçlünün yolculuğu fantastik öğeler ve metaforlar ile de içinizdeki seyahat sevgisini besler nitelikte. 

2 – On The Road / Yolda

2 – On The Road / Yolda

Edebiyatseverlerden tam not alan yapım, Beat kuşağının özgür gençlerini konu edinmiş bir kitap uyarlaması olarak çıkıyor karşımıza. Çıktıkları yolcukla dünyayı, kendilerini ve insanları keşfe çıkan gençlerin hikayesini izledikten sonra her şeyi bırakıp sadece yolda olma arzusu ile doluyorsunuz.

1 - The Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü

1 - The Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü

Film, Ernesto Che Guevara ve yakın arkadaşı Alberto Granado’nun gençlik yıllarında motosiklet ile çıktıkları Latin Amerika turunu konu edinen biyografik bir eser. 1952 yılında başlayan yolculuk devrim lideri Che’nin dünya görüşünün nasıl şekillendiğine tutulan bir ayna adeta. 

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hey gidi Ibiza! Hayalet adaya döndü