Evinize En Uygun Perde Modeli Hangisi?

Son yıllarda seçeneklerin çoğalması ve ev dekorasyonlarının mimari stillerine bağlı olarak yapılmasından ötürü birçok perde modeli çıkmıştır. Perde seçimi bir ev dekorasyonunda önemli bir konudur. Yanlış seçilen perde modeli veya rengi alanınızı çok dar sıkıcı ve huzursuz gösterebilir. Bu nedenle doğru araştırarak doğru karar vermek gerekir

28 Mayıs 2017, Pazar 16:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Mekanınızın Büyüklüğüne Göre Perde Seçin

Mekanınızın Büyüklüğüne Göre Perde Seçin

Herhangi bir mekana perde seçerken birçok kriteri göz önünde bulundurmalısınız. Alanınızın genişliğinden, pencere modeline kadar birden çok ince ayrıntılı noktalar vardır. Dekorasyonda tamamlayıcı özellikte olan perdeleri doğru seçtiğiniz taktirde evinizi bambaşka bir havaya sokabilirsiniz. Eğer sizde evinize perde yaptırmayı düşünüyorsanız işte size ip uçları… Mekanın büyüklüğü perde seçiminde ilk ve en önemli kriterdir. Küçük alanlara seçilen perdeler daha soft ve şeffaf renklerde olmalı. Ayrıca buralarda olabildiğince hafif ve ince perdeler seçilmelidir. Perdenin ucu; yerde dökümsüz şekilde zemine sıfır veya bir iki cm olmak şartıyla daha yüksekte olmalıdır.

Hangi Renk Perde Seçmeliyim?

Hangi Renk Perde Seçmeliyim?

Şayet alanınız büyük ise son yılların modası dökümlü perdeler tercihiniz olabilir. Salaş ve rahatlık belirtisi olan bu perdeler günümüzde bir hayli ilgi görmektedir. Perde modelinizi aklınızda tasarladıktan sonra rengi en doğru şekilde seçmelisiniz. Yanlış seçilen renk perdenizin modelini göstermeyerek istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Renk seçiminde mekanın işlevsel özelliği ve rengin eşyalarınıza olan uyumu en önemli unsurlardandır. Perde seçerken mekanlarınız ile aynı konstrat ayarındaki renklerden uzak durmalısınız.  Yani; seçeceğiniz perde genel olarak mobilyalarınız, duvarlarınız ve koltuklarınız ile zıt renklerde veya açıklı koyulu tonajlarda olmalıdır.

Pencere Şeklinize Göre Perde Seçmelisiniz

Pencere Şeklinize Göre Perde Seçmelisiniz

Perdeler eski çağlarda güneşten korunma ve içerinin görünmemesi üzerine kullanılırken , günümüzde daha çok mekana şıklık anlamında da kullanılmaktadır. Doğru kararlar vererek en doğru perdeyi seçerek mekanınızı bir anda başka bir havaya sokabilirsiniz.  Eğer son yıllarda bir hayli tercih edilen büyük ve Fransız modeli pencereniz var ise, yerden tavana kadar yandan iliştirilebilir 2 parça fon ve fonun zıt rengi daha çok açık renk bir stor perde modelini tercih etmelisiniz.  Bu seçim hem büyük pencerenizin daha rahat açılıp kapanmasını sağlayacak hem de dışarıda olan manzaranızın kapanmasına mani olacaktır.   Yarım ve küçük bir pencereye sahip iseniz  stor perdelerden uzak durmalısınız. Daha çok tül ve satenden oluşan yada tül ve kumaş fonlu kombinler tercih etmelisiniz.  

Salon Perdesi Nasıl Seçilmelidir?

Salon Perdesi Nasıl Seçilmelidir?

Bir ev dekorasyonunda dekoratif ürünlerin en fazla kullanıldığı ve hassas düşünüldüğü yer şüphesiz salonlardır. Salon perdesi seçimi de bu sebepten ötürü çok hassastır. Salon içinde bulunan ve mekanın dekorasyon stilini etkileyen tüm aksesuarlara perdeler bütünleyici bir görev yapar.  

Fazla şıklığa ve süslü eşyalara  zevkiniz daha yatkın ise perdeleriniz kesinlikle sadelikten yana olmalıdır. Böylelikle mekanınızda perdeleriniz ilgi odağı olmaktan çıkacaktır ve ortamınız karmaşık içinde görünmeyecektir.

Son Yılların Modası Perdesiz Evler

Son Yılların Modası Perdesiz Evler

Son yıllarda evlerde perde tercih etmeyen insan sayısı bir hayli artmaktadır. Ancak perde kullanımı sadece dekoratif bir görünümden öte mekana işlevsel özellikler de katmaktadır. Eğer ortamınızın daha ferah görünmesini istiyorsanız perde kullanmamakta haklısınız. Dikkatli olmalısınız ki bu seçimi yaparken dikkat etmeniz bir kaç husus vardır. Mekanınızın etrafının boş olması ve zemin kat olmaması gerekir. Ayrıca Güneşten etkilenmeyecek cephede olmalıdır. Tüm bu koşulları sağladığınızda perde kullanmayarak da evlerinizde şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Homify.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sebze doğrama teknikleri