“Evliliğe paydos”

“Evliliğe paydos”

Yeşim Salkım yeni çıkardığı 'Unutursun Gönlüm' şarkısıyla karşımızda. Oyuncu Hakan Eratik'ten boşanan sanatçı, yeni bir Yeşim Salkım olma derdinde. Boşanma devresini, ne hissettiğini, nasıl bir gelecek planladığını içtenlikle anlatan Yeşim Salkım, artık sadece kendisi ve çocukları için yaşayacağının altını çizdi

05 Eylül 2015, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Röportaj: Serhat TEKİN

serhattekinc@gmail.com

Yeni şarkınız ‘Unutursun Gönlüm’ü 90’lı yıllardan biliyoruz. Neden coverladınız bu şarkıyı?

Zaten sevdiğim bir şarkıydı. Kalbiyle konuşan bir şarkı... Yeniden söylemek istedim.

Şu an içinde bulunduğunuz duruma göre, şarkının sözleri çok manidar.

Çok denk geldi. Bu şarkıyı okurken, ayrılık gibi bir durumum yoktu. Aksine her şey çok yolundaydı. Klip çekildiğinde de boşanmamıştım. İnsanlar yanlış anlamasın diye şarkıyı bir süre tuttum. Ama bu benim işim ve çalışmak zorundayım. Manidar oldu şimdi şarkı.

O zaman şu anki durumda şarkıyı daha farklı hissederek söylüyorsunuz.

Evet. Şarkının ‘Alışırsın yalnız kalmalara’ cümlesi şimdi çok vuruyor. O zaman okurken bu kadar vurmamıştı.

Ne oldu peki? Neden boşandınız?

Hiç bilmiyorum. Oldu. Hani ani gelişir olaylar ama öncesinde bir şeyler vardır. Ya birikti görmezden geldik ya da umursamadık, çünkü birbirimizin yanındaydık. O “Ben gidiyorum” diyene kadar ben hiç bir şeyin farkında değildim. O dedi çünkü. Ben demedim.

Siz istediniz diye düşünüldü hep.

Malum kafalarda hep güçlü bir Yeşim Salkım imajı var. Hayatımda ilk kez ben demedim.

HAKAN ERATİK

'NİYE AYRILDIK BİLMİYORUM'

Mutlaka bir neden vardır. Hiç mi sorgulamadınız ?

‘Ne oldu, ne oluyor bize’ diye sorduğumuzda gerekçelendirecek bir şey bulamıyoruz. Net bir kelime veremiyoruz yani. Çok iyi anlaşıyorduk, şahane bir arkadaşlığımız vardı. Hala da öyleyiz. Bir çocuğumuz var. İkimiz de aklı başında insanlarız. Belli bir yaştan sonra insanları kırmak çok kolay olmuyor. Öğretiyor hayat sana. Kabın kadar oluyorsun. Ölene kadar birbirimizin hayatında olacağız, çünkü Ada’nın anne ve babasıyız. Bu olgunlukla düşünmek zorunda olduğumuzu konuştuk. Karşılıklı duygularımızın tam bittiğinden de emin değilim, çünkü kin ve nefretimiz yok. 8 sene hiç kavga etmedik, birbirimize hakaret edip bağırmadık. Her gece yattığımda ben de düşünüyorum ‘biz niye ayrıldık acaba’ diye.

İkiniz de ünlüsünüz ama sizin ününüz daha fazla. Nedeni bu olabilir mi?

Hakan egoları olan bir insan değil. O Yeşim’i tanıdı, onu sevdi. Zaten ben de karşı tarafı ezmek ve yok etmek üzerine hareket eden bir insan değilim. Biz birbirini tamamlayan iki arkadaştık. Bu ilişkilerin bitmesinin bir adı yok. İnsanoğlu zaman içinde bir şeyleri kendi içinde tüketebiliyor. Sen kendi içinde tükendiğinde, ortak bir ilişkide ilişki de tükenebiliyor. Heyecanın bitebiliyor, aşkın bitebiliyor... İlla kavga gürültü, ihanet gerekmiyor bunları yaşamak için. Biz belki de şu yüzyıla en çok yakışan şekilde boşandık. Türkiye’de genellikle insanlar birbirinin canını acıtarak boşanıyor.

“Birlikte tatil yapmamızı herkes çok yadırgadı”

Boşandınız, ama birlikte tatile çıktınız.

Herkes çok yadırgadı bunu. Neden yadırgadılar, anlamış değilim. Çocuğumun kendini iyi hissetmesi ve ‘hala nasıl yaşayabiliyoruz’u check edebilmek için ailece tatile çıktık. Herkese tavsiye ediyorum.

Madem birlikte yaşayabiliyorsunuz, “Neden ayrıldık” diye hiç sormadınız mı birbirinize?

Soruyoruz. İnsan belli bir yaşa geldiğinde doğruları şekil değiştirebiliyor. Ben daha yorgun ve sakin yapıya büründüm. Hakan daha hareketli yaşamak isterken ben “Yorgunum” diyorum mesela. Zaman içinde bunlar belki uzaklaştırıyor. “Hakan aşık olursa canım çok yanar”

İlerde Hakan Bey’in yanında birini görseniz ne hissedersiniz?

Çok canımı yakar. Acılı şarkılar dinleyip biraz ağlarım herhâlde. Ama eminim, o da ağlar. İkimiz de sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.

Teselliyi yeniden şarkılarda buldunuz o halde.

Evet. “Allahım o kadar çok şarkı söyleyeyim ki her şeyi unutayım” dedim.

Evlilik süresince sanat hayatınızı boşladığınızı düşündünüz mü hiç?

3 senedir devam eden, reytingi çok iyi olan ‘Kocamın Ailesi’ dizisi var. Şarkılarım ve kliplerim de hep oldu. Ama şimdi daha çok adadım kendimi hem oyunculuğa hem şarkıcılığa. Artık çalışmam gerekiyor. Oturduğum zaman kuruyorum çünkü. “Şu maskeleri bir atabilsek...”

Yeni Yeşim Salkım’ı mı yapılandırıyorsunuz?

Galiba öyle. Tek başıma tatile gitmeyi planlıyorum mesela. Birileri üzülecek diye bir şeyleri söylemekten geri durmak istemiyorum. İçime atmak istemiyorum, çünkü ben çok biriktiririm. Benim yolum bu artık.

Ama siz zaten “Aman ne derler” diye yaşayan biri değildiniz ki.

Evet. Birisi beni sevsin diye uğraşmam. Tatlı sahte gülümsemeler oturtup suratıma, ‘ben ne kadar becerikliyim, yetenekliyim” diye kendimi övmeyi sevmem. Aksine yermeyi severim. Ne geliyorsa başımıza, sahtelikten geliyor. Şu maskeleri bir atabilsek, azıcık sahici olabilsek...

İlk olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?

İbiza’ya gidip hiçbir şeyi düşünmeden eğlenmek istiyorum.

Küçük kızınız Ada ayrılığınıza alıştı mı?

Babasına çok düşkündü. Onunla konuştuk ve pedagoga götürdük. İlk zamanlar biraz zordu, şimdi her şey yolunda.

Yeniden evlenmek desem...

Hayır.

Hayatınıza kimseyi almayacak mısınız?

Önüme ne gelecek bilmiyorum. Ben hakikaten yorgun ve kırgın bir kadınım. Şu saatten sonra daha fazla yorulup kırılmak istemiyorum. Çocuklarımla, işimle, kendi yolumda devam etmek istiyorum.

Yeşim Salkım kızları Ada ve Gizem ile.

“Kızlarımın adı göbeğimde olacak”

Dövme yaptıracağınızı duydum. Şaşırdım. Sizden beklemezdim.

Üç aydır kızıma söylüyorum bu isteğimi. Böyle bir çılgınlık geldi bana (gülüyor). Belki de şu ana kadar çevreme duvarlar ördüğüm için. Kendimce yaralanacağım diye kurduğum o duvarları yıkmak istiyorum. Artık rahat ve özgür, istediğim gibi yaşamak istiyorum. “Sokaktaki beni yargılamasın” gibi kaygılardan kurtulacağım.

Nasıl bir dövme yaptıracaksınız?

Rahim ameliyatı geçirdim. Göbeğimdeki 30 dikişin üzerine kızlarımın adlarını yazdıracağım. “Siz buradan çıktınız, oraya en çok sizin adınız yakışır” diyeceğim yani.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder