Evlilik korkusunun nedenleri nelerdir?

Sonsuza kadar verilecek bağlılık sözü birçoğumuz için çok heyecan verici olsa da bazıları için bir kabus. Peki evlilikten neden bu kadar korkuyoruz? İşte evlilik korkusunun altında yatan temel sebepler...

11 Temmuz 2018, Çarşamba 15:38
A A

Evlilik iki insanı “ölüm onları ayırana dek” sürecek bir bağ. Bu birçok insan için hayatın belki de en heyecan verici, en merakla beklenen evresi, bazıları içinse durum çok farklı. Çok sevdiği, aşık olduğu insana bile sonsuza kadar bağlılık sözü vermek bazılarına korkutucu gelebiliyor. Hatta bu durum bir fobi halini bile alabiliyor. Evliliğe karşı hissedilen anlamsız korku olarak bilinen gamofobi, insanların ilişki kurmasına ya da aşık olmasına engel değil ancak konu evliliğe gelince işler değişiyor. Elbette fobi düzeyine gelmiş bir durumda yapılacak tek doğru şey psikolojik destek almak. Ancak kendi içinde mantıklı sebeplere dayalı olarak da evlilik korkusu yaşanabiliyor ve bu noktada durumu çözmek çok daha kolay oluyor. İşte bizi evlilikten uzaklaştıran o nedenler...


Boşanma korkusu

Boşanma korkusu

Hepimiz biliyoruz ki boşanma oranları gün geçtikçe artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre boşanmaların yüzde 39’u evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor. Çevremizden sürekli boşanma haberleri alıp, yürümeyen evlilik hikayeleri duyarken evlilikten korkmamak da pek mümkün değil. Birçok hayalle başlayan evliliklerin bu kadar çabuk yıkıldığını görmek, birçok insanın evliliğe olan bakışını olumsuz etkiliyor. “Bizim de sonumuz böyle olursa” düşüncesi evlilik korkusuna yol açabiliyor. Sonuçta hiç kimse boşanma gibi sancılı bir süreci yaşamayı istemiyor. Ancak sevdiğiniz kişiyle bir ömür geçirmek istiyor ve ilişkinize güveniyorsanız bu belki de almanız gereken bir risk.

Aşkın bitmesinden korkmak

Aşkın bitmesinden korkmak

“Evlilik aşkı öldürür” sözüne o kadar aşinayız ki, aşk dolu bir evlilik fikri mucize gibi geliyor. Genellikle evliliğin aşk yerine sevgi, saygı, mantık üzerine kurulması gerektiği düşünülüyor. Elbette bunlar da çok doğru ancak sizin aradığınız şey aşk ve tutkuysa, bu düşünce sizi evlilikten korkutabilir. Evlenince her şeyin rutinleşeceğine, aşkın ve tutkunun tükeneceğine ya da sıkıcı bir ilişkiniz olacağına dair korkularınız bir araya gelip evliliği sizin için korkulu bir rüyaya çeviriyor.

Ailenin mutsuz bir evlilik yaşaması

Ailenin mutsuz bir evlilik yaşaması

Sevgisiz bir ailede büyümüş olan çocukların ilerleyen yaşlarında evlilikten korkma ihtimalleri oldukça yüksek. Aile içinde sürekli tartışmalar, kavgalar, anlaşmazlıklar görmek evliliğin böyle sürdüğünü düşünmenize sebep olabilir. İyi giden bir ilişkiniz olsa bile, içten içe evlendiğiniz zaman bunun bozulacağını, aynı anne-babanız gibi sürekli kavga eden bir çifte dönüşeceğinizi düşünebilirsiniz. Çoğu zaman anne-babanın yaşadığı sorunlardan evlilik kurumu sorumlu tutuluyor ve kendi ailenizden yola çıkarak evliliği mutsuzlukla özdeşleştiriyorsunuz.

Kendine güvenmemek

Kendine güvenmemek

Karşınızda sevdiğiniz, güvendiğiniz, birlikte vakit geçirmekten keyif aldığınız biri olmasına rağmen evlilikten korkuyorsanız sebebi kendinize güvenmemeniz olabilir. Daha önceki deneyimlerden yola çıkarak ilişkiyi mahvedeceğini, aldatabileceğini ya da ilişkiden bıkabileceğini düşünmek evlilik korkusunun başlıca sebeplerinden biri. Genellikle evlenmek istememek doğru kişiyi bulamamakla ilişkilendirilse de, çoğu zaman asıl sebep evlilikten korkan tarafın doğru kişi olmaması oluyor. Bu durumun sebebi de geçmişte yaşanmış kötü deneyimler ya da bağlanma korkusu gibi aşılması zaman alacak sorunlar olabilir. 

Bilinmezlik

Bilinmezlik

Herkes bilinmeye, yabancı olana dair korku duyar. Çevrenizden ne duyarsanız duyun, ne kadar örnek görürseniz görün evlilik de sizin için bir bilinmeyen. Tüm hayat tarzınızı değiştireceğiniz, yepyeni bir dünyaya gireceğiniz büyük bir adım. Evlilik neye benziyor? Her şey değişecek mi? Mutlu olabilecek miyim? Benim için uygun mu? Soruları evliliği düşünen herkesin aklına geliyor elbette. Ama bazı insanlar için daha büyük anlam taşıyor. Tüm bu bilinmezleri fazlasıyla düşünmek de evlilikten kaçmanıza sebep oluyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.