Evlilik öncesinde şüphe ve stres neye işaret ediyor?

Evlilik öncesinde stres ve şüphe çoğu çiftin başına gelen, aşması ise kimi zaman zor kimi zaman kolay. Evlilik öncesi şüphelerin mutsuz evliliğe veya boşanmaya yol açıp açmadığını araştıran bir bilimsel çalışma sonuçlarına göre, evlilik öncesi şüpheler kadın için bir uyarı olmalı; eğer kadın bunlara aldırmayıp da evlenirse sorunlar yaşama ihtimali yüksek.

09 Ocak 2021, Cumartesi 17:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki UCLA üniversitesince yapılan bir araştırma, evlenmeden önceki kararsızlığın, özellikle de kadının duyduğu kararsızlığın, evlilikten düşük doyum almanın ve yüksek boşanma oranlarının habercisi olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışmada yer alan araştırmacılardan biri olan Justin Lavner,

Çalışmada yer alan araştırmacılardan biri olan Justin Lavner,

İnsanlar, evlenmeden önce herkesin tereddütleri olduğunu ve bunlar üzerinde durulmaması gerektiğini düşünüyor. Çalışmamızda, tereddütlerin sık olduğunu ama pek de anlamsız olmadığını gördük. Evlenmeden önce tereddütleri olan ve olmayan kadınları karşılaştırdığımızda, evliliğin dördüncü yılında boşanma oranları tereddütü olanlarda 2,5 kat daha fazla çıktı. Ayrıca hem erkekleri hem de kadınları tereddütlü olup olmama bakımından incelediğimizde, evliliğin dördüncü yılında teredütlü olanların ilişkiden aldıkları doyumun belirgin olarak daha düşük olduğunu bulduk." dedi.

232 çift incelendi

232 çift incelendi

Lavner, "Kendinizi ve partnerinizi iyi tartın; eğer sizi endişelendiren yönler varsa dikkat edin, bunları gözardı etmeyin" diyor. Psikologlar, Los Angeles'ta, yeni evlenmiş 232 çifti inceledi. Dört yıla yayılan bir süre içinde, evliliğin başından itibaren 6 aylık aralıklarla görüşmeler yapıldı. Evlilik tarihinde, erkeklerin yaş ortalaması 27, kadınlarınki 25 idi. Araştırma, Journal of Family Psychology dergisinde yayımlandı.


Erkekler daha fazla şüpheye düşüyor

Erkekler daha fazla şüpheye düşüyor

Evliliğin ilk aylarında yapılan görüşmede, "Evlenmeden önce tereddütleriniz veya şüpheleriniz var mıydı?" sorusuna, erkeklerin yüzde 47'si, kadınların da yüzde 38'i evet cevabını verdi. Bu rakamlardan da görüleceği üzere, kadınlardaki tereddüt oranı erkeklere göre daha az. Ancak, araştırma sonucunda, evliliğin ilerleyen yıllarında sorun yaşanıp yaşanmayacağını göstermesi açısından kadının tereddütünün daha önemli bir gösterge olduğu ortaya çıktı.

Kadınların tereddüt etmesi daha tehlikeli

Kadınların tereddüt etmesi daha tehlikeli

Evliliğin dördüncü yılındaki boşanma oranlarına bakıldığında; evlilikten önce tereddütleri olan kadınlarda yüzde 19, tereddütü olmayanlarda ise yüzde 8 bulundu. Erkeklere bakıldığında, dördüncü yılda boşanma oranları; tereddütü olanlarda yüzde 14, olmayanlarda yüzde 9 oldu.

En büyük faktör 'tereddüt'

En büyük faktör 'tereddüt'

Eşlerin anne babasının ayrılmış olup olmaması, evlenmeden önce eşlerin birlikte yaşayıp yaşamadıkları, nişanlılığın ne derecede sıkıntılı geçtiği, o anda evliliklerinden aldıkları doyum... Bunların hepsi araştırılmış ancak tereddüt bunların hepsinden daha önemli bir faktör olarak ortaya çıkmış.


Çiftlerin yüzde 36'sında evlilikle ilgili bir tereddüt yokmuş. Bunlarda 4 yıl içinde boşanma oranı yüzde 6 olmuş. Sadece erkekte tereddüt varsa, boşanma oranı yüzde 10 olarak gerçekleşmiş. Sadece kadında tereddüt varsa, boşanma oranı yüzde 18 olmuş. Hem kadında hem erkekte tereddüt varsa, boşanma oranı yüzde 20'ye yükselmiş.

Lavner, "Bunlar bize şunu anlatıyor; eğer evlenme öncesinde kadınların tereddütü varsa bu kolayca geçiştirilmemeli. Şüphelerinizin zamanla geçeceğini veya aşkınızın bunların üstesinden geleceğini düşünmeyin. Evlilikte sorunların öylece gideceğini veya düzeleceğinin bir kanıtı yok. Aksine, sorun varsa, ağırlaşma ihtimali daha yüksek." diyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Online flört uygulamalarında en çok hangi sorular soruluyor?: Bekarların en merak ettiği sorular