'Eyvah, arkadaşıma aşık oldum': Peki ne yapmalısınız?

"Arkadaşıma aşık oldum ne yapmalıyım?" Belki lisede, belki üniversitede, belki de iş yerinde arkadaşınıza aşık olmasanız bile hoşlandığınız olmuştur. En yakın arkadaşa aşık olmak, en büyük şansınız da olabilir, şanssızlığınız da. Yakın arkadaşa açılmak ise tamamen soru işaretleriyle doludur. Ya reddederse, ya dalga geçerse, ya arkadaşlığı bitirirse. Bilemezseniz, belki o da sizin duygularınızı paylaşıyordur. En yakın arkadaşına aşık olduğunu nasıl anlarsın peki? Adım adım yapmanız gerekenleri anlattık.

12 Eylül 2020, Cumartesi 12:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 En yakın arkadaşına aşık olduğunu nasıl anlarsın?

En yakın arkadaşına aşık olduğunu nasıl anlarsın?

Böyle durumlarda bu aşkı kendinize bile itiraf etmeden önce yapmanız gereken duygularınızdan emin olmaktır. Emin olmak derken, bu konu üzerine 1 - 2 saat düşünüp karar vermek değil. Uzun bir süre kendinizi müşahede altına alın, hislerinize ve altındaki anlamlara bakın. Belki yalnızsınız ve bu dönemde en yakınızda olan kişiye aşık olduğunuzu sanıyorsunuz ya da mutsuz bir ilişkiniz var ve sizi anlayan tek kişi arkadaşınız. Bütün bu ihtimalleri irdeleyin. Belirli bir süre geçtikten sonra hâlâ aynı hisler içindeyseniz, bu hisler azalmak yerine artarak hayatınızı kaplıyorsa yine de durun, bir süre daha dayanın ve bekleyin. Bu dönemi geçtiniz ve hâlâ hislerinizde bir değişiklik yok ise arkadaşınıza aşıksınız!

 O size karşı ne hissediyor?

O size karşı ne hissediyor?

Fakat yine de ilanı aşkı unutmalısınız. İkinci devreye yani 'özlem' dönemine geçebilirsiniz. Bu dönem, arkadaşınızın size karşı olan hisleri kardeşçe mi yoksa o da sınırlarda mı geziniyor anlamaya çalışın ve emin olun. Emin olmadan harekete geçmek bunca yıllık arkadaşlığı mahvedeceği gibi size kendinizi dost katili gibi de hissettirebilir. Arkadaşınızdan "Seni kardeşimden yakın görürken nasıl bana karşı bunları hissettin?" diye bir soru gelse, ömür boyu kendinize gelemeyebilirsiniz. Zamana yayarak arkadaşınızın hislerini anlamaya çalışın; sizinle ilgili ne düşünüyor, gerçek niyeti ne? O, sizi sadece arkadaşı gibi görüyor da tüm olan bitene siz mi anlamlar yüklüyorsunuz? İşte tam burada yakın bir arkadaşınız devreye girebilir ve analizlerinizin objektif olup olmadığı ile ilgili yardım edebilir. Şakayla karışık sorulan sorular da işe yarayabilir. Örneğin "Ben evlenirsem kıskanır mısın?" sorusunu kahkahalarla sorarsanız "Tabii ki hayır, mutlu olurum" cevabını daha kolay kaldırabilirsiniz.


 Daha sık zaman geçirin

Daha sık zaman geçirin

Bu dönemde hislerini anlamak adına onunla daha çok vakit geçirebilir ve ona karşı yakınlığınızı ispat edilemeyecek ama hissedilecek biçimde arttırabilirsiniz. Hem sizinle sık vakit geçirmekten sıkılıp sıkılmadığını anlar hem de hayatını daha yakından gözlemleme fırsatı elde etmiş olursunuz. Sizinle daha sık vakit geçirmek istemiyorsa zaten bu sevdayı aklınızdan atmaya başlayın.

 Ağır ağır yoklayın

Ağır ağır yoklayın

Birlikteyken ona iltifatlar ederek tepkilerini ölçebilirsiniz, hatta olumlu tepkiler geliyorsa "Keşke senin gibi bir sevgilim olsaydı" ya da "Keşke hiç arkadaş olmasaydık, sevgili olma ihtimalimiz olurdu?" gibi öldürücü darbeler de vurabilirsiniz.


 Eğlenmeye bakın

Eğlenmeye bakın

Bu dönemde özellikle melankolik, ciddi ve beklentili bir tavır sergilemeyin. Ne kadar çok eğlenir, ne kadar yakınlaşır ve rahat olursanız bir ilişki ihtimali de o kadar yüksek olacaktır. Aksi halde sıkıcı birine dönüştüğünüz için sizinle arkadaş olmaktan da vazgeçebilir.

 İki kişi olun

İki kişi olun

Böyle dönemlerde iki kişilik bir dünya yaratmak da çok etkili bir yöntemdir. Birbirinize benzediğiniz, birbirinizi anladığınız ve tanıdığınızdan dem vurun. "Kimse senin yerini tutamaz" diye de ekleyin.

 Ya sevgilisi varsa?

Ya sevgilisi varsa?

Bütün bunlar olurken arkadaşınızın bir sevgilisi var ve kafasının karışık olduğunu söyleyerek ondan ayrıldıysa doğru yoldasınız, hatta yolun sonundasınız! Ama eğer sevgilisini hâlâ sevdiğini söylüyorsa, bir daha düşünmek gerek.

 Yolun sonunda

Yolun sonunda

Sizdeki bütün değişikliklere rağmen arkadaşınız "Nuh" diyor, peygamber demiyor ise ve hâlâ "Sen benim dostumsun" diyorsa ciddi bir karar verme vakti gelmiştir. Bu arkadaşlık sizin için ne kadar önemli, hislerinizi itiraf ederek onu kaybetmeyi göze alabiliyor musunuz? Yoksa ben itiraf ederim, o düşünsün mü diyorsunuz?


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tir tir titriyorlar: Erkeklerin evlilikten korkmasının 10 nedeni