F-35 sorununun çözümü için diyalog başladı

F-35 sorununun çözümü için diyalog başladı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, F-35 projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Demir F-35 meselesinin çözümü için ABD ile diyalogun başlayacağını söyledi.

07 Mayıs 2021, Cuma 13:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir F-35 programına ilişkin olarak ikili diyalogun başlayacağını belirtti. Demir, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasının hukuki bir zemini olmadığını söyleyerek, “F-35 programından hiçbir ülke tek taraflı çıkartılamaz demiştik. ABD’nin son mektubu bizi haklı çıkardı” dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Demir, F-35 programı için imzalanan mutabakat zaptının önemini hatırlatarak “Bu metne göre herhangi bir ortağın buradan çıkartılması ancak bütün ortakların oybirliğiyle olur veya kendisi çekilir" dedi.

'HUKUKİ ZEMİNİ YOK'

Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Bunun hiçbirisi gerçekleşmediği halde ‘Türkiye’yi çıkarttım’ açıklamalarının bir hukuki zemini yoktur” açıklamasında bulundu.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Demir, "Uçaklarımızla ilgili oluşan haklarımızın zayi olmaması, müttefiklik ruhuna da aykırı olmayacak şekilde bir çözüm bulunmasıyla ilgili ABD ile bir diyalog süreci başlayacak" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Gemlik Körfezi'ndeki salya oluşumunun nedeni evsel atıklar ve sıcaklık değişimi'