F1'e giden yol kartingden geçiyor!

F1'e en yakın hissi veren otomobil sporu Türkiye'de bu yıl ilk kez düzenlenecek yarışlarla start alıyor

30 Nisan 2014, Çarşamba 18:03
A A

F1’e en yakın hissi veren otomobil sporu Türkiye’de bu yıl ilk kez düzenlenecek yarışlarla start alıyor. İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü vitesli karting ( DD2 ) yarışlarını resmi olarak düzenlemeye başlıyor. Bu kartingde en son nokta. Bundan bir adım sonrası F3…

Vitesli karting araçları ile düzlükte 140 kilometre sürat yapmak mümkün. Motorları kiralık karting pistlerindekilere göre 5 kat daha güçlü. Güvenlik önlemleri de bu güce göre alınıyor. Yarışılan araçlar özel şasilere sahip.

Türkiye’de 4 farklı resmi karting yarışı düzenleniyor. Türkiye Karting Şampiyonası, ROTAX Max Challenge, PROKART ve DD2.Vitesli DD2 kategorisinde birinci olanlar yurtdışında yarışmaya ve tüm dünya şampiyonlarının katıldığı Grand Finals’da Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanıyor.

PROKART bir dayanıklılık yarışı. 7 Ayaktan oluşuyor ve her ayak 6 saat sürüyor. Takım olarak yarışıldığı ve çok uzun süreler araç kullanıldığı için Türkiye’nin en ucuz otomobil sporu branşı PROKART. 4-5 pilot dönüşümlü olarak araç kullanıyor. Çok sayıda pit-stop yapıldığından stratejik kararlar almak çok önemli. Dünyada sadece iki ülkede 24 saat yarışı var. Biri Fransa, diğeri ise Dubai.

Karting bir motorsporu ama çok erken yaşlarda başlanan bir brans. Türkiye’de bu spora başlama yaşı 8. İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü çocuklar için bir eğitim programına sahip. Başarılı olanların yutdışında şampiyonalara katılmasını da teşvik ediyor.

Bugüne kadar F1 şampiyonu olmuş pilotların bir iki istina dışında tamamı karting kökenli. Lewis Hamilton da onlardan biri. Hamilton’un çocukluğu karting pistlerinde başarıdan başarıya koşmakla geçti. Bu başarılar onu F1’e taşıdı.

İspanya’nın F1’deki gururu Fernando Alonso’da küçük yaşlardan itibaren karting pistlerinde ter döken pilotlardan. Kazandığı başarılar karting yarışlarını dikkatle izleyen büyük takımların yetenek avcılarının gözünden kaçmadı. O da hayallerini gerçekleştirip F1 pilotu oldu.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.