Facebook ilanından 2020 Grammy Ödülleri'ne: Altın Gün

Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 62. Grammy Ödülleri için adaylar açıklandı. Bu yılki En İyi Dünya Müziği kategorisine Hollanda'da kurulan, 70'lerin Türkçe rock müziğini seslendiren Altın Gün grubu damga vurdu. Grammy adaylarının açıklanmasının ardından en çok sorulan soru 'Altın Gün kimdir' oldu. Hollanda'da ve 6 kişiden oluşan grubun içinde 2 Türk var. Altın Gün ile ilgili merak edilenleri, grubun solisti Merve Daşdemir anlattı./ Mine Bozkurt

26 Kasım 2019, Salı 10:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Anadolu Rock, dünyaya açıldı! 2020 Grammy Ödülleri’nde En İyi Dünya Müziği kategorisinin adayları açıklandığı zaman hepimizi şaşkına uğratan bir gelişme yaşanmıştı. Belki Türkiye’de fazla tanınmıyorlar ama dünya onları tanıyor ve bu sayede daha da tanıyacak. Altın Gün’den bahsediyorum. ‘Müziğin Oscarları’ olarak bilinen, dünyanın en prestijli müzik ödüllerinde En İyi Dünya Müziği kategorisinde aday gösterilen bir grup.

Grupta 2'si Türk toplamda 6 kişi var: Ben Rider (gitar) Daniel Smienk (davul), Jasper Verhulst (bass), Merve Daşdemir (vokalist), Erdinc Yildiz Ecevit (saz, vokal), Gino Groenveld (perküsyon).

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da kurulan grup, Anadolu Rock müziğini yabancılara sevdirmeyi başardı.

Grup, Selda Bağcan, Erkin Koray, Barış Manço gibi Türk müziğinin yapı taşlarını kendi tarzlarında yorumluyor. Grup böyle bir başarı elde edince, ben de Altın Gün’ün solisti Merve Daşdemir’e ulaştım. Merve Daşdemir, Altın Gün’ün kuruluş hikayesini ve bilinmeyenlerini anlattı. Hadi gelin,  70’lerin Anadolu Rock’ına bir de bu pencereden bakalım.

Facebook ilanı grubun kurulmasını sağladı

Facebook ilanı grubun kurulmasını sağladı

Ekşi Sözlük’te yer alan bir bilgiye göre ise, Jasper Verhulst İstanbul seyahati sırasında 70’lerin müziğinden etkileniyor ve böyle bir grup kurmak istiyor. Ve başarılı da oluyor.

Merve Daşdemir ise, grubun kuruluş hikayesini şöyle anlattı:

Bas gitarist Jasper Verhulst’un verdiği bir Facebook ilanı sayesinde Altın Gün bir araya geldi. Ortak noktamız bu, müziğe olan sevgimiz.

'Biz buna Anadolu Rock diyoruz'

'Biz buna Anadolu Rock diyoruz'

-Bize müziğinizin tarzından biraz bahseder misin? Türk Psychedelic Rock’ı nasıl tanımlamak gerekir?

Biz bu türe Anadolu Rock diyoruz. Geleneksel halk müziğini elektrikli enstrümanlar kullanarak yeniden yorumluyoruz. 

Google Translate’ten isim buldu

Google Translate’ten isim buldu

-Altın Gün isminin çıkış noktası nedir?

Basist Jasper Verhulst, Google çeviri sayfasına “Golden Day” yazarak Altın Gün ismini bulmuş. Altın Gün ismini önerince ben de onun Türkiye’deki altın günü toplanmalarını bildiğini düşündüm ancak bilmiyordu, dolayısıyla komik bir tesadüf oldu. Grubun ismine böylece karar kıldık.


'Aday olacağımızı hiç düşünmedik'

'Aday olacağımızı hiç düşünmedik'

-Grammy maceranız nasıl başladı? Aday olmak size ne hissettirdi?

Geçtiğimiz ekim ayında Amerika turnemiz sırasında Grammy Akademisi yetkilileri ofislerine davet etmişlerdi. Tanışmıştık aslında. O zaman çok da önemsememiştik. Uzun listede olduğumuzu biliyorduk ama aday olacağımızı düşünmemiştik.

Grammy’lere aday gösterilmek çok gurur okşayıcı. Benim için özellikle yorumladığımız şarkıların yaratıcılarını bu şekilde onurlandırmak çok anlamlı.


'Yabancılar bambaşka bir kulakla dinliyor'

'Yabancılar bambaşka bir kulakla dinliyor'

-70’lerin Türk müziğinin kült isimlerini Avrupa’da sevdirmeyi nasıl başardınız?

Grubun Amsterdam’da kurulmuş olması dolayısıyla konserlere burada başladık ve Türkiye’den çok yurt dışında konserler verdik. İnsanlar her yerde bu şarkıları çok seviyor. Yabancı seyirci bambaşka bir kulakla dinliyor, bizim melodilerimiz onlara çok yeni geliyor. Müziğin evrenselliğine, tüm kültürler ve dillerden öteye geçip farklı geçmişlerden gelen insanları buluşturmasına birebir o an şahit olmak çok özel bu açıdan. Konserlerimizdeki pozitif kültürel etkileşim yayılarak çoğaldı ve bizi buraya taşıdı diye düşünüyorum.

Altın Gün grubunu şimdi heyecan dolu bir dönem bekliyor. Grammy 2020’nin En İyi Dünya Müziği kategorisinde Gece albümüyle yarışacak olan Altın Gün’ün rakipleri; What Heat, Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley, African Giant, Burna Boy, Fanm D'Ayiti, Nathalie Joachim With Spektral Quartet, Celia, Angelique Kidjo.

Grammy Ödülleri, Ocak 2020'de sahiplerini bulacak.

Altın Gün'ün Nisan 2019'da çıkan Gece albümünde yer alan şarkılar şöyle:

Yolcu (Neşet Ertaş), Leyla (Neşet Ertaş), Anlatmam Derdimi (Aşık Veysel), Derdimi Dökersem (Aşık Veysel), Ervah-ı Ezelde (Aşık Sümmani) ,Süpürgesi Yoncadan, Gesi Bağları, Kolbastı, Şoför Bey

#PostaSpotify

Gece albümünü dinlemek için tıklayın

Mine BOZKURT/ mine.bozkurt@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Side Sualtı Müzesi 50 bin ziyaretçi ağırladı