Facebook kullanıcılarına ait sızdırılan bilgilerden 20 milyonu Türkiye'den

Facebook kullanıcılarına ait sızdırılan bilgilerden 20 milyonu Türkiye'den

İlk olarak ocak ayında bir hacker forumunda ücret karşılığı sızdırılan 533 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri online olarak herhangi bir ücret olmaksızın paylaşıldı. Söz konusu bilgiler incelendiği zaman 533 milyon kişi arasında 20 milyon kişinin Türkiye'den olduğu görülüyor.

04 Nisan 2021, Pazar 09:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İlk olarak 14 Ocak 2021'de güvenlik araştırmacısı Alon Gal tarafından 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaralarının ve kişisel bilgilerinin bir hacker forumunda ücretsiz olarak paylaşıldığı açıklanmıştı. Gal, sızdırılan verileri hacker forumundaki bir kullanıcı, bir fiyat karşılığında 500 milyonu aşkın Facebook kullanıcısına ait telefon numaraları sağlayabilecek otomatik bir botun reklamını yaptığında keşfetti.

Alon Gal yaptığı son bilgilendirmede söz konusu bilgilerin artık herkese açık konumda olduğunu açıkladı. Paylaşılan kişisel bilgiler arasında isim, konum, mail adresleri de bulunuyor.

Business Insider'da yer alan habere göre 106 ülkeden kullanıcılara ait bilgiler paylaşılırken, söz konusu kullanıcıların kayıtları 32 milyonu ABD'de, 11 milyonu Birleşik Krallık'ta ve 6 milyonu Hindistan'da yer alıyor.

533 milyon kişi arasında 19.638.821 milyon kişinin ise Türkiye'den olduğu görülüyor.

Öte yandan güvenlik uzmanı Dave Walker, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in de bilgilerinin sızdırıldığını yazıp buna kanıt olarak bir de ekran görüntüsü paylaştı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı