Facebook'un gerçek isim politikası “Kızılderililer”'e tosladı

Facebook'un gerçek isim politikası “Kızılderililer”'e tosladı

Bir milyar kişiden fazla aboneye sahip sosyal medya devi Facebook, kullanıcılarına gerçek isimlerini kullanmalarını şart koşuyor ve her dilde gerçek isimlerle takma isimleri ayırt edebilen otomatik kontrol mekanizmaları sayesinde bir kullanıcının isim yerine mahlas kullandığını tespit edebiliyor

02 Kasım 2015, Pazartesi 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Örneğin, kullanıcı hesabınızı Ahmet Memnunoğlu ismi yerine Fırtına Ahmet veya Niçze Dedi Ki ya da Son Umut gibi mahlaslarla açmak istediğinizde Facebook bunların gerçek isimler olmadığını tespit edip hesabı açmanızı engelliyor veya bir şekilde otomatik kontrolü kandırıp mahlas ile isim açsanız bile şikayet mekanizması sayesinde Facebook durumun farkına vardığında size isminizi değiştirmeniz için kısa bir süre veriyor, eğer değiştirmezseniz hesabınızı kapatıyor.

İşte bu mekanizma bir süre önce Facebook’un ABD’de “Kızılderililer” olarak tanınan Amerikan yerlileri ile başının derde girmesine neden olmıştu. Amerikan yerlileri gerçek isimlerinin “Oturan Boğa, Uçan Kuş, Sakin Leopar” gibi tamlamalardan oluştuğunu ve bu isimlerin Facebook’ta kabul edilmemesi nedeniyle, başka isimler kullanmak zorunda kalmalarından şikayet ederek Facebook’tan kurallarını değiştirmesini istemiş ancak Facebook bu isteğe cevap vermemişti.

Şimdi ise Amerikan yerlilerini temsil eden bir avukatlık/danışma şirketinin yayınladığı son uyarı mektubunun ardından Facebook nihayet politikasını değiştireceğini açıkladı. Amerikan yerlilerini aşağılamaya ve isimlerini “yalan” saymaya yönelik bu uygulamanın kullanıcıların Facebook’ta sosyal çevreleri tarafından alay konusu olmasına neden olduğunu belirten mektubun ardından Facebook yasal olarak başının derde gireceğini ve mahkemeden kurallarını değiştirmeye yönelik karar çıkacağını anlamış olacak ki, gerçek isim kuralını değiştirdiğini açıkladı. Facebook artık şüpheli gördüğü isimlerle hesap açılabilmesi için devlet tarafından verilen resmi kimlik kartının fotoğrafını görmek istemeyecek. Böylece kullanıcılar istedikleri isimlerle hesap açabilecekler.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 90'lar ve 2000'lerden 10 unutulmaz romantik gençlik filmi