Fashion Days başlıyor

İstanbul da modanın önemli merkezlerinden biri olacak

25 Ağustos 2009, Salı 15:47
A A

Moda deyince akla hep Paris, Milano, Roma, Londra ve New York gibi ünlü şehirler gelir. Yılın farklı tarihlerinde düzenlenen moda haftaları günlerce konuşulur. Artık bizim de bir moda haftamız var. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB), İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), düzenleyecekleri farklı etkinliklerle unutulmaz bir moda haftasına imza atacak. Bunun için geri sayım başladı.

Milano, Paris, New York gibi modanın merkezi kentlerde gerçekleştirilen Fashion Weekler’le yani Moda Haftaları’yla eş anlamdaki İstanbul Fashion Days (İstanbul Moda Günleri) 26-29 Ağustos tarihlerinde İTÜ Taşkışla’da yapılacak. İstanbul 4 gün boyunca moda ile içiçe yaşayacak. İstanbul Fashion Days’in startı 26 Ağustos’ta Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Koza ile verilecek. Bu yarışma genç moda tasarımcılarını geniş iş imkanlarıyla 10 buluşturacak.

27-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Fashion Lab’da ise modacılar ve markalar her gün 6-7 defile gerçekleştirecek. 2010 ilkbahar-yaz koleksiyonlarının tanıtılacağı defileleri dünyanın her yerinden davet edilen moda editörleri, sektör temsilcileri, davetliler izleyecek. Ünlü moda tasarımcıları ve Türk tekstil sektörünün dev markalarının katılacağı etkinlik süresince toplam 24 defile yapılacak.

Aynı zamanda İTÜ içinde düzenlenecek butik fuarda tasarımcıların ürünlerini sunduğu standlar yer alacak. Bu arada 15 hazır giyim firması da yaz koleksiyonlarını üç gün boyunca sergileyecek.

İdil Tarzi’den ‘Şark Ekspresi’

İstanbul Fashion Days’in mimarı olan Türk moda tasarımcıları son rötuşlarını yapıyor. İstanbul Fashion Lab. tasarımcılarının açılış defilesi 27 Ağustos perşembe günü saat 12.30’da İdil Tarzi’nin ‘Şark Ekspresi’ ile yapılacak. Türk tasarımcılar arasında triko üretim parkurunda kendi markasını geliştiren tek tasarımcı olan İdil Tarzi, izleyenleri ‘Şark Ekspresi’yle 1930’lara taşıyacak. İzleyici trenle İstanbul’dan Paris’e, Paris’ten İstanbul’a gidip gelecek. İstanbul’un yıllara uzanan kültürel zenginliğinden ilham alan koleksiyonda doğu ile batının buluşması yaşanacak. Defilede sunulacak İdil Tarzi 2010 İlkbahar Yaz Resort ve Pret a Porter Koleksiyonu, nar kırmızısı, somon, şeftali, yağ yeşili, ekru, fıstık yeşili ve lacivert ağırlıklı.

Hakan Yıldırım’dan ‘Milad’

29 Ağustos’ta İstanbul Fashion Days bünyesinde 2010 Yaz Koleksiyonunu tanıtacak olan Hakan Yıldırım, yeni çizgisi ile moda takipçilerini şaşırtmaya hazır... Bugüne kadar tasarımlarındaki minimal ve sade çizgisi ile dikkat çeken Yıldırım, kristallerin, dantellerin ve parlak kumaşların yer aldığı 2010 yaz koleksiyonuna çizgisindeki keskin değişikliği vurgulamak için ‘Milad’ adını veriyor. Ünlü tasarımcı, vücuda oturan kupları, kadınsı ve seksi hatların öne çıktığı detayları yoğun olarak kullanırken, hiper mini etekler ve mayolarla dikkat çekmeye hazırlanıyor. Hakan Yıldırım omuzları belirgin, büyük kumaş oyunları ile büyütülmüş tasarımları için “Her biri adeta ışık saçan kristal heykeller kadar göz alacak” diyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.