Fatih Sultan Mehmet'in portresi Londra'da satışa çıkıyor

Fatih Sultan Mehmet'in, yaşadığı dönemde yapılan 3 portresinden biri Londra'da satışa çıkıyor. İtalyan ressam Gentile Bellini atölyesinden çıktığı tahmin edilen esere 500 bin ile 740 bin dolar arasında değer biçiliyor.

17 Haziran 2020, Çarşamba 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet portresi İngiltere'de açık artırmayla satışa çıkıyor. Müzayede 25 Haziran'da Londra'da yapılacak. Fatih Sultan Mehmet'in yaşadığı dönemde yapılan 3 portresinden biri için fiyat alınacak. Müzayede evi Christie’s’in 25 Haziran’da Londra’da gerçekleştireceği müzayede kapsamında satılacak Fatih Sultan Mehmet portresine 500 bin ila 740 bin dolar (yaklaşık 3 milyon 400 bin ila 5 milyon TL) değer biçiliyor.

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin ya bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor. Portrenin şimdiki sahibinin, eseri 2015’te satın aldığı belirtiliyor. Eserin bundan önceki macerasının izlerinin çeşitli kataloglarda 19. yüzyıl başına kadar sürülebiliyor. Portrede Fatih Sultan Mehmet’le birlikte resmedilen ikinci kişinin kim olduğu kesin olarak bilinmiyor. Bu kişinin Fatih’in 3 oğlundan biri olabileceği sanılıyor.

Müzayede evinin ‘İslam ve Hint Sanatı’ koleksiyonu kapsamında satışa sunulacak portre ile ilgili olarak bilgi veren Christie’s yetkilisi Sara Plumbly, eserin imzasız olduğunu söyledi. Plumbly, şunları kaydetti: “Onun kim olduğunu bilmiyoruz. Fatih’in üç oğlundan biri olabilir ancak. Bu sultanla birlikte resmedildiği düşünüldüğünde pek muhtemel görünmüyor. Bir diğer ihtimal ise bu kişinin Avrupalı bir diplomat olabileceği yönünde. Bir Osmanlı erkeğinden beklenebilecek sakallı bir yüzü yok, temiz bir biçimde tıraş olmuş.”


Osmanlı padişahlarının portrelerinde onlarla eşit ölçekte çizilmiş ikinci bir figürün rastlanan bir şey olmadığına dikkati çeken Plumbly, “Eğer aynı ölçekte çizilmiş biri varsa onun ya çok önemli biri ya da aile ferdi olması gerekir” ifadelerini kullandı. Portrenin 15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğunun tahmin edildiğini aktaran Plumbly, eserin bir diğer öneminin de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olduğunu söyledi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Irkçılıkla ilgili en iyi 10 film ve belgesel