Fayans temizliğinin püf noktaları

Fayans temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken şey temizliğin düzenli ve sürekli olmasıdır. Uzun süre temizlenmeyen fayans aralarında koyulaşmalar başlayacak, kirli bir görüntü olacaktır. Fayansları temizlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı püf noktaları ise şu şekilde…

A A
DOĞAL MALZEMELERLE KENDİ TEMİZLEYİCİNİZİ YAPIN

DOĞAL MALZEMELERLE KENDİ TEMİZLEYİCİNİZİ YAPIN

Bir kova suya ekleyeceğiniz bir fincan sirke karışımı, fayans temizliğinde en etkili karışımlardan biridir. Bir bez yardımıyla fayansları silebilir ya da bir püskürtme şişesine doldurup fayanslara püskürtüp bir süre beklettikten sonra silerek kullanabilirsiniz. Bu karışım sayesinde fayanslarınız daha parlak görünecektir.

Bunun yanı sıra, karbonat ve çamaşır suyu karışımıyla da krem temizleyicilerle elde edeceğiniz temizliği sağlayabilirsiniz. Bir kaba 3 ölçü karbonat ve 1 ölçü çamaşır suyu ekleyip karıştırın. Fayanslarınızın üzerine su döktükten sonra hazırladığınız karışımı bir fırça yardımıyla bütün yüzeye yayın. Bir süre bekledikten sonra macun kıvamındaki karışımı bir sünger yardımıyla alıp, bölgeyi bol suyla durulayın.

DETERJAN KULLANIN

DETERJAN KULLANIN

Fayanslar için özel üretilmiş ürünler tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Sünger yardımıyla uygulayarak kullanabileceğiniz sıvı ve krem pek çok temizleyici mevcuttur. Krem temizleyiciler daha yoğun kirler üzerinde kullanabilirsiniz. Mutfak fayansları dışında, özellikle küvet, duşakabin, lavabo gibi inatçı kirlerin olduğu bölgelerde istenilen sonucun elde edilmesini kolaylaştırır. Krem temizleyiciyi direkt fayanslara uygulayıp, bir sünger yardımıyla ovalamak sonrasında suyla durulamak en iyi sonucu verir.

DERZ (FAYANS ARASI) TEMİZLİĞİ

DERZ (FAYANS ARASI) TEMİZLİĞİ

Derz temizliği için en sık önerilen yöntem diş fırçası kullanarak temizlemektir. Fayans aralarını temizlemek için kullanabileceğiniz en iyi temizleyici su le hafif inceltilmiş çamaşır suyudur. Eskimiş bir diş fırçasını inceltilmiş çamaşır suyu bulunan bir kaba batırıp derzler fırçalayın. Ardından bol suyla durulayın.

Son olarak, fayans temizliğinde ağır kimyasallar kullanmak hem vücut sağlığı hem de fayansların uzun süreli kullanabilmesi açısından pek tavsiye edilmez. Yoğun kimyasallar yerine beyaz sirke, arap sabunu, karbonat, soda gibi insan sağlığına zararı az olan ürünler tercih etmeniz önerilir. Kullandığınız ürün her ne olursa olsun en önemli adım bol su kullanarak fayansları temizlemektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Daha lezzetli tavuk pişirmek için 14 püf noktası