Fazla aşılar İtalya'yı da karıştırdı

Fazla aşılar İtalya'yı da karıştırdı

24 milyon domuz gribi aşısından 1 milyonu bile kullanılmadı. Muhalefet soruşturma açılmasını istedi

05 Ocak 2010, Salı 10:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fransa, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin, domuz gribi de denilen A/H1N1 virüsüyle mücadele amacıyla aldığı aşıları elden çıkarma derdine düşmesi, İtalya’yı da telaşlandırdı. 

184 milyon euro karşılığında alınan 24 milyon doz aşıdan henüz 850 bininin kullanıldığını açıklayan İtalya Sağlık Bakanlığı, aşıların ellerinde kalması gibi bir sorun olmayacağını savunurken, muhalefet, bakanlık hakkında soruşturma açılmasını istedi. 

GÖZ GÖRE GÖRE İSRAF

Hıristiyan Demokratlar ve Merkez Demokratlar Birliği milletvekili Luca Volonte, Sağlık Bakanı Ferruccio Fazio’nun domuz gribi aşısının satın alımı ve kullanımı konusunda şeffaf davranmadığını ileri sürerek, "Parlamento derhal bir soruşturma komisyonu oluşturmalıdır. Kamu malı göz göre göre israf edilmiştir, konunun soruşturulması kaçınılmazlaşmıştır" dedi. 

Koalisyon ortağı Özgürlükçü Halk Partisi senatörü ve parlamentodaki sağlık komisyonu üyesi Domenico Gramazio ise "Hükümet olarak çok akıllıca bir politika izledik. Aldığımız aşı 24 milyon dozdur. Bu da aşılanabilir nüfusun yüzde 40’ına tekabül etmektedir" diye konuştu. 

BİR KISMI BAĞIŞLANACAK

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Sağlık Fabrizio Oleari de yaptığı açıklamada, aşı kampanyasının hala devam ettiğini, en az gelecek ayın sonuna kadar süreceğini belirterek, aşıları elden çıkarma ihtimalini bilahare değerlendireceklerini ifade etti. Oleari, aşıların 2 milyon 400 binini gelişmekte olan ülkelerde kullanmak üzere Dünya Sağlık Örgütüne bağışlayacaklarını, bunun da önceden yapılmış bir plan olduğunu kaydetti. 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüsten iyileşenlerin sayısı 25 milyonu geçti