Fazla parmakla doğduysa 1 yaşından sonra ameliyat yapılmalı

6 parmakla doğan bebekler, el hareketleri ve parmakların gelişimi açısından mümkün olduğunca erken ameliyat edilmeli. Uzmanlar, eldeki fazla parmakların 1 yaşından sonra alınmasını tavsiye ediyor. Fazla ayak parmaklarının tedavisinde ise hiçbir aciliyet yok. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Keskin anlatıyor... Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk

09 Kasım 2021, Salı 15:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çocukların ellerinde doğuştan ne tür sorunlar olabiliyor?

Çocukların ellerinde doğuştan ne tür sorunlar olabiliyor?

 Çok çeşitli anomaliler var. Hatta bazen elde gördüğümüz anomaliler dünyadaki tek vakalar olabiliyor. Ama bazı el anomalileri var ki çok yaygınlar. İlk sırada parmak sayısının fazla olması yer alıyor. Genelde 6 parmakla doğmak yaygın.


 6’ncı parmak elin genellikle hangi kısmında oluyor?

6’ncı parmak elin genellikle hangi kısmında oluyor?

Bazen 5’inci parmağın çift olması, bazen birinci parmağın, bazen de ara parmağın çift olması şeklinde oluyor. Elin hangi kısmında olursa olsun 6’ncı parmağın alınması nispeten kolaydır. Çünkü insandaki 6’ncı parmak işlevsel değildir. Birbiriyle çok fazla yapışan kas ve tendon yapısı yoktur. Ama birinci yani baş parmağın çift olması çok önemlidir. 


Neden baş parmak daha önemli?

Neden baş parmak daha önemli?

Çünkü elimizdeki en işlevsel parmaktır, işlerin yüzde 60’ını yapar. Kalem tutmaktan bardak tutmaya kadar en fazla kullandığımız parmaktır. Birinci parmak çift olduğu zaman gelen tek kas, dışarıdaki ikinci parmağa da yapışabiliyor. O yüzden bunların ameliyatında iş sadece fazla olan parmağı almakla bitmiyor. Ameliyatla aynı zamanda kas ve tendon yapılarını tekrar restore etmemiz, yani yanlış ya da diğer parmağa yapışmış olan kas ve tendonları esas bırakacağımız parmağa da transfer etmemiz gerekebiliyor.


Fazla parmak kaç yaşında alınabilir?

Fazla parmak kaç yaşında alınabilir?

Bu işlemleri 1 yaşından sonra yapmak istiyoruz. Aslında 1 yaştan önce de yapılabilir ama anestezi riskini en aza indirmek için beklemeyi tercih ediyoruz. Çocuğun da bu ameliyatları hatırlamasını çok istemiyoruz. 


Ameliyat uzun sürüyor mu?

Ameliyat uzun sürüyor mu?

Genelde 1 saat sürüyor. Rahat bir ameliyattır, ağrılı değildir. Hafif bir ağrı kesici ile ameliyat sonrası süreç atlatılabilir. Sonrasında alçı, atel gibi herhangi bir desteğe gerek yok. Sadece normal pansuman yeterli. 


Yaş ilerledikçe başarı şansı düşer mi?

Yaş ilerledikçe başarı şansı düşer mi?

Hayır, düşmez. Sadece el hareketlerinin ve parmaklarının gelişmesi açısından erken yapmayı tavsiye ederiz. 


Ayak parmaklarında da benzer sorunlar olduğunda ne yapılıyor?

Ayak parmaklarında da benzer sorunlar olduğunda ne yapılıyor?

Ayak parmaklarındaki fazlalık işlev bozukluğuna yol açmadığı sürece alınmasının hiçbir aciliyeti yok. Genelde anneler fazla ayak parmağının alınması için ısrar edebiliyor. Ama ne kadar ötelenirse o kadar iyidir. Çocuk aynı anda başka bir ameliyat geçirecekse örneğin sünnet olacaksa o sırada fazla olan ayak parmağı da alınabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?