Felçli hasta yürüdü!

ABD'de omurilik felci geçirenler için umut olacak bir cihaz geliştirildi. 100 metredeki sonuçlar ise son derece heyecan verici!

23 Kasım 2018, Cuma 08:39 Son Güncelleme:
A A
Felçli hasta yürüdü!

ABD'nin saygın sağlık kurumlarından Mayo Klinik'te yapılan deneyler sonucunda, omurilik felci geçiren kişilerin tekrar yürümesini sağlayan bir cihaz geliştirildi. Omurilikte sağlıklı durumdaki sinirlerin beyne sinyal gönderebilmesine aracı olan kablosuz cihazın ilk denemede felçli bir hastanın 100 metre yürümesini sağladığı ifade edildi.

OLUMLU SONUÇ VERDİ

Kablosuz ağ bağlantısıyla çalışan cihaz üzerindeki çalışmaların tamamlanması dünya üzerindeki milyonlarca felçli hasta için umut ışığı yaratabilir. Omurilik kordonuna yerleştirilen bir elektrik pedinin yardımıyla çalışan cihaz, deneme yapılan ilk hastada olumlu sonuç verdi. ABD'nin Loisville Üniversitesi'nde de benzer bir cihaz üzerine araştırma gerçekleştirildiği biliniyor.

(Hürriyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.