FETÖ’nün ipliği pazara çıktı

FETÖ’nün ipliği pazara çıktı

FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, hazırladığı raporu TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sundu

15 Temmuz 2017, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Komisyon Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek ile bazı komisyon üyelerini makamında kabul eden Kahraman, yapılanın tarihe ışık tutacak nitelikte başarılı bir çalışma olduğunu söyledi. 15 Temmuz 2016 tarihinin, Türkiye tarihinde karanlık bir gün olduğunun altını çizen İsmail Kahraman, “Bu hain girişim başarılı olsaydı 16 Temmuz sabahı paramparça bir ülke, birbirine girmiş bir toplumla karşı karşıya kalacaktık.

En büyük hesap sahibi Cenabı Hak’tır. Harekât saatini önceye aldılar ve bunu gören millet de ‘dur’ dedi. Burada en büyük rolü Cumhurbaşkanımızın halkı sokağa çağırması oynadı. Meclisimiz toplandı. Bir bütünlük meydana geldi. Demokrasinin yanında darbelerin karşısında bir toplum... Allah bir daha böyle bir kara geceyi milletimize, devletimize göstermesin” dedi.

Darbe Araştırma Komisyonu’nun, mühim, üzerinde vebal bulunan bir konuyu ele aldığını anlatan Kahraman, raporun geleceğe çok büyük bir ışık tutacağına dikkati çekti. İsmail Kahraman, şöyle devam etti: “Bugün darbe teşebbüsünün atlatılmış olması, doğan bu milli şuur dolayısıyla geleceğe de şamildir.Topluma kendini kabul ettiremeyen hareketlerin başarılı olması mümkün değildir. 26’ncı dönem bu bakımdan tarihi görevler üstlendi. Bir darbenin atlatılmasında, araştırılmasında, anayasanın çıkmasında, içtüzük meselesinde...

Bu döneme ait güzel meseleler bunlar. Toplumun ciddiyetle takip ettiği, sizin de titizlikle çalışmalarını yürüttüğü bir çalışma oldu bu. Batıdan gelenlerin çoğunluğu Türkiye’de olan hadiseleri, bu meselenin iç yüzünü tam manasıyla bilmiyorlar. Vatan haini kelimesinin hafif kalacağı bir kişinin piyon olduğu uluslararası bir tezgahla karşı karşıyayız.

Türkiye gizli-açık 17 darbe sürecini geçirmiştir. Ortadaki tablo, demokrasi şuurunun topluma yerleşmiş olduğunu gösterdi. 15 Temmuz, yaşatılmalı, sebepleri ve sonuçlarıyla örnek olmalı.”

“Belgeler şeffaf hale geldi”


FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek ise 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsünün hemen sonrasında TBMM çatısı altında grubu bulunan siyasi partilerin tümünün ortak önergeleriyle bir araştırma komisyonu kurulmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Çalışmaları tarafsız, objektif, delil ve belgelere dayanarak tamamladıklarını ifade eden Petek, “Aralıksız olarak 4.5 aylık süre içinde bilgisine başvurdukları isimlerle ve vatandaşların mücadelesine sahne olan, şehit verilen yerlerde tespitlerde bulunduk.

Ayrıca bütün bakanlıklarımızdan, MİT’ten, Genelkurmay Başkanlığından, MASAK’dan ve diğer kamu kurumlarından ve Adalet Bakanlığı aracılığıyla mahkemelerce kabul edilmiş iddianameler, ekleri olmak üzere çok sayıda bilgi ve belgeyi komisyon bünyesinde arşivlere kazandırmış olduk” dedi.

Toplanan bilgi ve belgelerle bilgisine başvurdukları konunun uzmanlarının 15 Temmuz darbe girişimini ve bu girişimi gerçekleştiren hain FETÖ’nün ve onun sözde elebaşını tüm yönleriyle ortaya çıkaran bir çalışmanın ortaya çıktığının altını çizen Petek, “Tabiri yerindeyse FETÖ’nün ipliğini pazara çıkardık. Uluslararası camiada en doğru ve gerçekçi biçimde 15 Temmuz darbe girişimini aydınlatacak rapor elimizdedir” diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Akar'dan Yunanistan'a çağrı: İyi komşuluktan yanayız