'Film' koptu

'Film' koptu

İslam karşıtı 'Müslümanların Masumiyeti' filmine yönelik protesto gösterileri Libya, Mısır, Tunus ve Yemen'in ardından Türkiye, Sudan, Hindistan, Pakistan ve Endonezya'ya da sıçradı

14 Eylül 2012, Cuma 15:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD’de çekilen ve Hz. Muhammed hakkında hakaret ifadeleri içeren “Müslümanların Masumiyeti” filmiyle ilgili protestolar yayılarak büyüyor.
İstanbul dahil olmak üzere Türkiye'nin birçok kentinde cuma namazı çıkışında, film kalabalık gruplar tarafından protesto edildi; "Kahrolsun ABD", "Katil ABD Ortadoğu’dan defol" sloganları atıldı.

SUDAN'DA SALDIRI

Olaylar Sudan'a da sıçradı. Sudanlı göstericilerin Alman ve İngiliz elçiliklerine saldırdığı bildirildi.

Hartum'da 5 bin kişilik öfkeli bir kalabalık İngiliz ve Alman elçiliklerine saldırdı. Polis protestocuları gözyaşartıcı bomba ile etkisiz hale getirmeye çalıştı.

Eylemcilerin Alman elçiliğinin amblemini söktüğü, ana kapının önünde yangın çıkardığı ve binanın pencerelerini kırıp döktüğü açıklandı.

Görgü tanıkları, Alman bayrağını gönderden indiren eylemcilerin İslam bayrağı açtığını bildirdi.

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer7824","7824","201209","7824-8.jpg");


JAKARTA'DA HİZBUTTAHRİR PROTESTOSU

Endonezya’nın başkenti Jakarta’da da bir grup filmle ilgili protesto düzenledi. ABD Büyükelçiliği’nin önünde toplanan kadın-erkek  her yaştan protestocular, üzerinde “Allah’ın elçisine yönelik aşağılamayı kınıyoruz” yazan pankartlar taşıdı.

Hizbuttahrir örgütünden bir sözcü, kalabalığa yaptığı konuşmada, “Bu film peygamberimizi aşağılamıştır, bu filmi kınıyoruz. Bu film bir savaş ilanıdır” dedi. Bir başka sözcü ise, “ABD burada kalmayı hak etmiyor” derken kalabalıktan ABD’lilerin ülkeden kovulması yönünde sloganlar yükseldi.

Jakarta Emniyeti’nden bir sözcü ABD büyükelçiliği çevresine 400 kadar polis yerleştirildiğini açıklarken, büyükelçiliğin internet sitesinden ABD’lilere dikkatli olma uyarısı yapıldı.

MISIR'DA GÖSTERİLER SÜRÜYOR

“Müslümanların Masumiyeti” filmiyle ilgili protestolar Mısır’ın başkenti Kahire’deyse dördüncü gününe girdi.

ABD’nin Kahire Büyükelçiliği önünde toplanan protestocularla polisler arasında çatışma çıktı. Göstericiler polise taş atarken, güvenlik görevlileri de göz yaşartıcı gazla yanıt verdi.

Büyükelçilik çevresindeki yollar taşlarla ve kayalarla kaplandı. Protestocuların büyükelçilik ile Kahire’nin kalbi, Arap Baharı protestolarının merkezi Tahrir Meydanı arasında mekik dokuduğu belirtildi.

Ülkenin en büyük siyasi grubu Müslüman Kardeşler, kamuoyuna bugün Cuma namazının ardından 1 milyon kişinin katılacağı “barışçı protestolar” düzenlenmesi için çağrıda bulunmuştu. Mısır Sağlık Bakanı Ahmed el Ensari, dün yaşanan çatışmalardaysa 224 kişinin yaralandığını, bunlardan sekizinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir kardeşlik öyküsü