Firavun Tutankhamon'un hazinesine büyük ilgi

Tarihin en zengin firavunu Tutankhamon’un hazinesi İngiltere’de sergiye çıktı. Ziyaretçiler paha biçilmez eserleri inceledikten sonra firavunun hatırasına yapılan hediyelik eşyalara akın etti.

03 Kasım 2019, Pazar 10:10 Son Güncelleme:
A A
En zengin firavun

En zengin firavun

Firavun Tutankhamon MÖ. 14. yüzyılda Mısır’ı 9 yıl yönetmiş, 18 yaşında ölmüştü.

Kısa iktidarına karşın tüm firavunlardan daha büyük bir hazineyle gömülen Tutankhamon’un mezarı 1922’de açıldığında paha biçilmez mücevherler, Mısır tarihine ışık tutacak kitabeler bulundu.

Tutankhamon’un hazinesi dün İngiltere’nin başkenti Londra’da sergilenmeye başladı. Özel galerideki etkinlikler tartışma yarattı.

3 boyutlu şovların düzenlendiği, hatıra kitaplarının 2 bin 500 sterline (19 bin TL) satıldığı serginin 60 sterlinlik (450 TL) biletleri kısa sürede tükendi.

Ziyaretçiler galerinin hediyelik eşya bölümüne akın etti. Ziyaretçiler; 10 sterline (74 TL) orijinal Mısır kumu, 7 sterline (50 TL) plastik mumya ördek, 15 sterline (110 TL) taştan oyma büst, 12 sterline (90 TL) güneş gözlüklü ölüm maskesi, 16 sterline (117 TL) metal Mısır böceği alabiliyor. Mayıs 2020’ye kadar sürecek serginin ardından hazine Mısır’a geri götürülecek.

Tek tanrılı Aten dinini kuran 4. Amemotep'in oğlu Tutankhamon, 18 yaşında hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti. O dönemde aile içi evliliklerin sık görüldüğü Mısır'da, kız kardeşi ile evlenen Tutankhamon, babasının izinden gitmeyerek tek tanrılı dini sonlandırdı ve Mısır'ın eski inanışına dönmesini sağladı.

Genç firavunun mezarı ise 1922 yılında Howard Carter tarafından bulundu. Krallar Vadisi'nde yer alan mezardan çıkarılanlar Kahire müzesinde sergileniyor.

Tutankhamon'un mezarı 1972'de Londra'da ve daha sonra ABD'de sergilenmişti.

Neden öldüğü hala gizemini koruyor

Neden öldüğü hala gizemini koruyor

Diğer krallara göre gösterişli bir mezara sahip olan Tutankhamon'un, genç yaştaki sıra dışı ölümü hala gizemini koruyor. Bazı araştırmacılar, firavunun mezarının yapılışı dolayısıyla aceleyle gömülmüş gibi göründüğünü belirtiyor.

Bazı araştırmacılara göre ise, başka biri için yapıldığı düşünülen mezar, genç firavun aniden ölünce oraya gömüldüğü yönünde. Ancak mumyasının kafatası sol kulağının arkasında zedelenme olduğu için şu anki Mısır bilimcilerinin son açıkladığı durum Tutankhamun'un generali olan Horemheb'in yönetimi ele geçirme amacıyla Tutankhamun'un kafatası arkasına sert bir cisimle vurmuş olabileceği tezi.

Sıradaki haber yükleniyor...