Firefox üçüncü parti eklentileri engelleyecek

Web tarayıcısı tercihiniz Firefox'tan yana ise, yakın zamanda bu "şeyleri" bolca görmeye hazırlanın!

01 Şubat 2013, Cuma 13:30
A A

Web tarayıcıları, bazı web sayfalarının gerektirdiği üçüncü parti eklentiler nedeniyle son zamanlarda önemli sorunlar yaşadılar. Bu durumu çözmek isteyen Mozilla ise Firefox'ta bir değişiklik yapmaya hazır.

Mozilla güvenlik yöneticilerinden Michael Coates, blog'unda yaptığı açıklamada Firefox'un "" ("") anlayışını kabul edeceğini, böylece belirli bir web sitesindeki eklentileri devreye sokmanın kullanıcının elinde olacağını söyledi. Şu anki ve daha önceki Firefox sürümleri, eklentileri web sitesinin bunu istemesi üzerine hemen başlatıyor.

"", Firefox'ta otomatik olarak çalıştırılması engellenecek eklentilerin listesinden oluşuyor. Yeni sistemde Firefox, Flash dışındaki otomatik olarak çalışan tüm eklentileri engelliyor. Coates, bunun güvenliğe olduğu kadar performansa da katkıda bulunduğunu söylüyor.

Yeni sistem Firefox'taki yerini aldığında sitelerdeki örneğin Adobe Reader, Java ve Microsoft Silverlight eklentilerini çalıştırabilmek için öncelikle ona tıklamanız gerekecek.

Resimlerle: İnternetin ilklerine yolculuk

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.