Flamingolar yıllarca dost kalabiliyor

Bilim insanları, flamingoların aralarında yıllar süren dostluklar kurduklarını, tıpkı insanlar gibi sevmedikleri bireylerden kaçındıklarını ortaya çıkardı. Flamingolar zamanlarını sürekli dostlarıyla geçiriyor. Bulguların esaret altında yaşayan flamingoların yaşamlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

14 Nisan 2020, Salı 16:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Flamingolar yıllarca süren ve aynı zamanda 'geçinemedikleri' bireylerden kaçınan ilişkiler kuruyor. Exeter Üniversitesi'nden araştırmacılar, 2012-2016 yılları arasında Wildfowl & Wetlands Trust Slimbridge Sulak Alan Merkezi'nde dört flamingo türünü inceledi.

Flamingoların büyük sürülerin bir parçası olarak son derece sosyal olmasına rağmen, kuşların zamanlarını sürekli olarak yakın 'arkadaşlarla' geçirdiğini keşfettiler.

Flamingo sürülerinde görülen sosyal bağlar arasında evli çiftler, aynı cinsiyetten arkadaşlıklar ve hatta üç-dört kişilik yakın arkadaş grubu bulunuyor.

Exeter Üniversitesi'nden zoolog Paul Rose, "Sonuçlarımız flamingo toplumlarının karmaşık olduğunu gösteriyor. Bunlar gevşek, rastgele bağlantılardan ziyade uzun süredir devam eden dostluklardan oluşuyor. Flamingolar sadece bir eş bulmaz ve zamanlarını o kişiyle geçirmez. Bazı çiftler zamanlarının çoğunu birlikte geçirirler, ancak başka birçok sosyal bağları da var. Toplulukta 'takılan' dişi ve erkekler ile birkaç kişilik arkadaş grubu gördük" dedi.

Dr Rose ve Exeter Üniversitesi hayvan davranış uzmanı Darren Croft, yaptıkları çalışmada, 2012'den itibaren beş yıl boyunca Karayipler, Şili, And ve Küçük flamingo sürülerini izlediler. Araştırmacılar ayrıca, kuşların ilkbahar ve yaz aylarında üreme mevsimlerinde sosyal bağlar oluşturma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koyun Baraack'tan 35 kilogramdan fazla yün kırpıldı