Florida sahilindeki kalabalık endişe yarattı

ABD’de Başkan Donald Trump’un koronavirüs (Covid-19) salgını önlemlerini açıkladığı gün Florida halk virüse rağmen plajları doldurdu.

17 Mart 2020, Salı 14:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD’nin Florida kentinde koronavirüs salgınına karşı yetkililer tarafından ‘aranıza mesafe koyun, mümkün olduğunca temastan kaçının, toplu etkinliklerde bulunmayın’ uyarılarına rağmen halk Clearwater Plajı’nda denize girmeye devam etti. Uyarıları dinlemeyen bir kısım halk hava sıcaklığının yüksek olmasını fırsat bilerek hafta sonu plajları doldurdu.

Florida'nın batı kıyısındaki kar beyazı plajdan görüntüler, uyarılara kulak asmayıp kalabalığın içerisine dalan insanları gözler önüne serdi.

COVID-19 virüs salgını nedeniyle doğu kıyısındaki bazı plajlar kapalıyken, kapatılmayan plajlara kalabalıklar doldu.

Clearwater yakınlarındaki Tampa plajı da bu hafta sonu açık kalacak ve kalabalıkların yeni hedefi hale gelecek.

Koronavirüs pandemisi dünya çapında 7 bin 100 insanın ölümüne neden oldu. ABD'nin koronavirüs bilançosu da git gide artıyor.

Ülke genelinde şu ana kadar 4 bin 475 enfekte vaka ve 87 ölüm meydana geldi. Bütün dünya, salgına okulları, büyük toplantıların yapıldığı yerleri, restoranları ve mekanları kapatarak önlem almaya çalışıyor.


Uzmanlar ve hükumetler de insanlara virüs salgınını önlemek adına sosyal mesafeyi korumaları gerektiği uyarılarında bulunuyor. Bütün bu çabalara rağmen ABD sahil şeridindeki kalabalığın havadan çekilmiş görüntüleri ile gözler önüne serildi.

Tatile giren öğrenciler sahil şeridinin bir kısmının kapalı olması ve insanlara yasak bölge olarak belirlenmesine rağmen, kapatılmayan kısımlarında kalabalık gruplar halinde parti yapmayı tercih etti.

Miami belediye başkanı Dan Gelber ülkede olağanüstü hal ilanı yapıldıktan sonra, Florida sahil şeridinin en popüler alanlarının halka kapatıldığını ve Miami sahilinin artık bittiğini açıklamıştı.

Florida eyaletinde, çoğu genç veya yirmili yaşlarındaki 149 pozitif koronavirüs vakası olduğu ve 4 kişinin virüse bağlı semptomlardan yaşamını yitirdiği bildirilmişti. ABD Hastalık Kontrol Merkezleri, 50'den fazla kişinin katıldığı tüm etkinliklerin iptal edilmesi gerektiğini önerdi. Plajın girişindeki 'girilmez' uyarı işaretlerine ve kalabalık toplantılara karşı uyarılar devam ederken öğrenci kalabalığı hafta sonu boyunca sahil şeridinde görülmeye devam etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 10 soruda Avrupa’dan dönüş