Frans Hals'a ait 'İki Gülen Çocuk' tablosu üçüncü defa çalındı

Ressam Frans Hals'a ait "İki Gülen Çocuk" tablosu Amsterdam'ın güneyindeki Leerdam kentinde yer alan Hofje van Müzesi’nden çalındı. Söz konusu tablo, üçüncü kez çalındı. Hollanda polisinin tabloyu bulmak için arama çalışmaları sürüyor.

28 Ağustos 2020, Cuma 15:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hırsızlar arka kapıdan girdi

Hırsızlar arka kapıdan girdi

Ressam Frans Hals'a ait "İki gülen çocuk" tablosu Amsterdam'ın güneyindeki Leerdam kentinde yer alan Hofje van Müzesi’nden çalındı. Hollanda polisinden yapılan yazılı açıklamada, çarşamba sabahı müzenin alarmının çaldığı ve hırsızların arka kapıdan girerek tabloyu çaldıkları belirtildi. Açıklamada, yapım tarihi 1625 olan tablonun üçüncü defa çalındığı kaydedildi.

İlk kez 1988'de çalındı

İlk kez 1988'de çalındı

Müze yetkilileri, olayla ilgili soruları polise yönlendirirken, polis arama çalışmalarına başladıklarını açıkladı. İlk kez 1988'de Jacob van Ruisdael'a ait bir tabloyla birlikte çalınan "İki gülen çocuk", 3 yıl sonra bulunmuştu. Aynı iki tablo 2011'de tekrar çalınmış ve 6 ay sonra bulunmuştu.

2011'de en değerli eserler çalındı

2011'de en değerli eserler çalındı

2011’deki soygun sonrasında, müzedeki en değerli yapıtların görevliler eşliğinde içeri girilebilen özel odalarda tutulduğu vurgulanan polis açıklamasında güvenlik kameralarının incelemeye alındığı belirtildi.


"Birilierinin talimatıyla yapıldı"

"Birilierinin talimatıyla yapıldı"

Sanat dedektifi Arthur Brand, “Bunun birilierinin talimatıyla yapılan bir soygun olduğunu düşünüyorum. Küçük müzelerin güvenliğini sağlamak çok zor. Çok para gerekiyor” dedi.

Çaldıkları eserleri satıyorlar

Çaldıkları eserleri satıyorlar

Dedektif Brand, bu tür soygunlara karışanların hapis yatmayı göze alıp ‘makul fiyatlarla’ eserleri sattıklarını ya da kendilerine talimat veren kişilerle belirli paraya anlaştıklarını söyledi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En az iki filmde birlikte rol alan 5 'muhteşem ikili'