Fransa'da grevlere memurlar da katıldı

Fransa'da demiryolu ve havacılık sektörleri ile öğrencilerin ardından kamu çalışanları da grev kararı aldı. Geçen ay başlayan grev furyasına katılan kamu çalışanları, 22 Mayıs’ta iş bırakma kararı aldı

11 Nisan 2018, Çarşamba 15:28 Son Güncelleme:
A A
Fransa'da grevlere memurlar da katıldı
7 sendikayı bünyesinde bulunduran Fransa Genel Kamu Sendikaları Konfederasyonu'nun (CFE-CGC) temsilcisi Nathalie Makarski, hükümetin reform tasarısını protesto ve memurların alım gücünü savunmak için 22 Mayıs’ta grev ve gösteri kararı aldıklarını bildirdi.

Fransa hükümeti 2022 Kamu Planı adı verilen reform faaliyetleri çerçevesinde 120 bin memur kadrosunda kesintiye gitmeye hazırlanıyor. Ülkede yaklaşık 5,5 milyon olan memur sayısındaki bu kesintiyle hükümet, 2020’den itibaren yılda 4,5 milyar euro tasarruf yapmayı planlıyor.

Kamu çalışanları, aynı gerekçelerle 22 Mart’ta ülke çapında greve giderek gösteri düzenlemiş, gösterilere yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı açıklanmıştı.

GREVİN FATURASI AĞIR OLDU

Fransa’da demiryolu sektörü çalışanlarının kademeli grevi ise devam ediyor. Haziran ayı sonuna kadar haftanın bazı günlerinde ülke çapında greve gitme kararı alan Ulusal Demiryolu İşletmesi SNCF çalışanları, hükümetin reform planına karşı çıkıyor. Tren seferlerinde büyük aksaklıklara neden olan grevlerin günlük maliyetinin 15 ila 25 milyon euro olduğu tahmin ediliyor.
 
Ülkede havacılık sektöründeki grev ise Air France çalışanları tarafından sürdürülüyor. Uçuşların yüzde 30’unun iptaliyle sonuçlanan grevler nedeniyle şirketin  zararının 170 milyon euroyu bulduğu açıklanmıştı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER ABD ve Nepal’de yeni korona virüsü vakalarına rastlandı