Fransa'da kuş gribi alarmı

Fransa'da kuş gribi alarmı

Dünyayı alarma geçiren kuş gribi virüsü yine yüzünü gösterdi. Hollanda, Almanya ve İsviçre'nin ardından Fransa'da da bu kış ilk kez kuş gribi virüsü H5N8 tespit edildi

29 Kasım 2016, Salı 11:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Fransa Tarım Bakanlığı, su kuşlarının avlanmasında yararlanılan 20 yaban ördeğinde kuş gribi virüsü H5N8 tespit edildiği ve yerel yetkililerin bölgede sağlık güvenliği önlemlerini artırdığı belirtildi. 

Avrupa Birliği'nin en büyük kanatlı hayvan üreticisi olan Fransa, bu yılın başında yaşanan salgın nedeniyle kanatlı hayvan ihracatında sorunlar yaşanmıştı. Son aylarda Hollanda, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerdeki yoğun kuş gribi salgınları nedeniyle Fransa Tarım Bakanlığı ay başında pek çok ilave önlem almıştı. 

İNSANLARA BULAŞIP BULAŞMADIĞI BİLİNMİYOR

Yaban kuşları, hastalığın semptomlarını göstermeden virüsü tüyleri yardımıyla hayvan üretim çiftliklerine taşıyabiliyor. İnsanlara bulaştığı yönünde henüz herhangi bir bulguya rastlanmayan H5N8 virüsü, 2014 yılında Avrupa'ya yayılmadan önce Asya'da milyonlarca kanatlı çiftlik hayvanının itlaf edilmesine neden olmuştu.

AA
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Neden kanser oluyoruz? Kanser nasıl belirtiler veriyor?