Fransa’da 20 kentte kırmızı alarm verildi

İkinci aşırı sıcak hava dalgasının vurduğu Fransa’nın 20 kentinde kırmızı alarm uyarısı yapıldı

25 Temmuz 2019, Perşembe 22:12 Son Güncelleme:
A A

Avrupa’da aşırı sıcaklar etkisini sürdürürken yetkililer ikinci bir aşırı sıcak hava dalgasına karşı vatandaşları uyardı. İkinci sıcak hava dalgasının vurduğu Fransa’da sıcaklık hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 

GÜNLÜK HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

GÜNLÜK HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

İçişleri Bakanı Cristophe Castaner yalnız yaşayan vatandaşların dikkatli olmaları çağrısında bulunurken, Fransız Ulusal Demiryolları Şirketi bugün tren yolculuğu yapacak olanları yolculuklarını ertelemeye davet etti. Ülke genelinde etkili olan kavurucu sıcaklar günlük hayatı olumsuz etkilerken sıcaklıkların yarın düşeceği bildirildi.

15 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

15 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Geçtiğimiz ay Fransa’nın Vaucluse bölgesinde termometreler 45.1 dereceyi göstererek 2003 yılında kaydedilen 44.1’lik rekor sıcaklık derecesini geçmişti. 2003 yılında etkili olan aşırı sıcak hava dalgasında yaklaşık 15 bin kişi hayatını kaybetmişti.

42 DERECEYE KADAR YÜKSELEBİLECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

42 DERECEYE KADAR YÜKSELEBİLECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Fakat bu bölge Almanya Meteoroloji Enstitüsü DWD’nin resmi ölçüm alanı dışında olduğu için henüz rekor tescillenmedi.


Bugün itibarıyla ise havanın daha sıcak olması ve Almanya’da sıcaklık rekorunun resmi olarak kırılması bekleniyor. Özellikle ülkenin batısında yer alan Köln ile Düsseldorf şehirlerinde ve civarında hava sıcaklıklarının 42 dereceye kadar yükselebileceği tahmin ediliyor.


ÇALIŞANLARI İÇİN DONDURMA SİPARİŞ ETTİ

ÇALIŞANLARI İÇİN DONDURMA SİPARİŞ ETTİ

Sıcaklıkların yüksek seviyelere ulaşması nedeniyle Almanya’da ilginç tedbirler de alınmaya başlandı. Geilenkirschen beldesi belediye başkanı, çalışanları için dondurma siparişi verdi.

150 belediye çalışanı bugün iş yerinde dondurmayla serinlemeye çalışacak. Tren raylarının aşırı sıcakta eğilmesi ve deforme olması tehlikesine karşı ise rayların beyaza boyanması düşünülüyor. Beyaza boyanan raylarda 7 derecelik bir ısı azalması olacağı öngörülüyor.

Alman 1. Futbol Ligi Bundesliga’ya bu sene yükselen SC Paderborn futbol takımı da aşırı sıcak nedeniyle bugün öğleden sonra yapacağı antrenmanı iptal etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İspanya'da 'Gloria Fırtınası' sonrası kırmızı alarm verildi