Fransa'daki Türklerden bayram havasında seçim kutlaması

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinin ardından caddelere çıkan Fransalı Türkler, ülkenin farklı kentlerinde konvoylarla seçim sonuçlarını kutladı

25 Haziran 2018, Pazartesi 10:38 Son Güncelleme:
A A

Türkiye’de genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlık seçimlerinde Cumhur İttifakının ve Recep Tayyip Erdoğan’ın galibiyetini kutlayan Fransa’da yaşayan Türkler, ellerindeki bayraklarla sokaklara akın etti. Sokaklarda ay yıldızlı bayraklar ve seçim şarkıları ile kutlama yapan Türkler, Fransa’da bulundukları tüm kentlerde sevinç gösterileri sergiledi. 

Oylarını Türkiye’deki vatandaşlardan çok önce 7-19 Haziran arası kullanan ve bir oy vermek için yüzlerce kilometre yol giden Türk vatandaşlar, heyecanla bekledikleri zaferin doya doya tadını çıkarıp renkli görüntüler oluşturdu. 


340 bin 751 seçmenin 170 bin 901'inin oy kullanarak katılım oranı yüzde 50.15'e yükselen Fransa’da, son sonuçlara göre Fransa’nın genelinde AK Parti'nin yüzde 56,1 ile birinci, HDP’nin yüzde 25,5 alarak ikinci, CHP’nin 9,6 ile üçüncü ve MHP’nin 6,1 ile dördüncü sırada yer aldığı öğrenildi. İYİ Parti ise Fransa genelinde yüzde 1,2, Saadet Partisi ise yüzde 0,7 oy topladı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İspanya'da 'Gloria Fırtınası' sonrası kırmızı alarm verildi