Fransız öğrenciye 500 TL 'Gezi' tazminatı

Fransız öğrenciye 500 TL 'Gezi' tazminatı

Gezi eylemleri sırasında biber gazından korunmak için sığındığı Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) binasında 11 Haziran 2013'te gözaltına alınan ve 4 gün sonra serbest bırakılıp sınır dışı edilen Erasmus öğrencisi Fransız Elisa Marianne Couvert, Maliye Bakanlığı'na açtığı tazminat davasını kazandı

14 Kasım 2014, Cuma 10:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sorbonne Üniversitesi öğrencisi Couvert’in haksız şekilde gözaltına alındığı, özgürlük, güvenlik, toplanma ve ifade özgürlüğü ihlal edildiği gerekçesiyle açtığı dava, İstanbul 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Hazine vekili Ayşe Erdenur Baykal davanın reddedilmesini istedi.

50 BİN TL İSTEDİ

50 bin TL tazminat talep eden Couvert’in manevi tazminat davasını kısmen kabul eden mahkeme heyeti ise 500 TL’nin haksız tutuklama tarihi olan 14 Haziran 2013’ten itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte Hazine’den alınıp Couvert’e verilmesine karar verdi.

HAKSIZ SINIR DIŞI

Yabancılar Şube’de tutulurken Ankara 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvuran Couvert, hakkındaki sınır dışı kararının iptal edilmesini istemiyle İçişleri Bakanlığı’na dava açmıştı. Ankara 1’inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Sınır dışı edilmek üzere Kumkapı’daki Geri Gönderme Merkezi’nde 10 gün alıkonulan Couvert’in alıkonulma kararının iptali için İstanbul Valiliği hakkında açtığı davada da Couvert yine haklı bulunmuştu.

Fransız Elisa Marianne Couvert, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde staj yaparken gözaltına alınmıştı.

Ayşegül USTA / HÜRRİYET

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaralıları kurtarmak isterken yaralanmıştı! O itfaiyeci hayatını kaybetti