FT: Gül iktidar hırsı sinyalleri veriyor

FT: Gül iktidar hırsı sinyalleri veriyor

İngiliz Financial Times gazetesi, dün TBMM'nin yeni yasama yılının açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül'ün, Başbakan Erdoğan'a alternatif bir siyasi yaklaşım sergilediği izlenimi uyandırdığını öne sürdü

02 Ekim 2013, Çarşamba 14:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Financial Times, dün Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı sıfatıyla meclisi son kez açtığını hatırlatıyor. Daniel Dombey'in İstanbul'dan kaleme aldığı makalede, Gül'ün konuşmasının sonlarında ''Milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğim'' şeklindeki sözlerinin ileriye dönük siyasi planları olabileceğine işaret ettiği belirtiliyor.

>> İŞTE O KONUŞMA


Gazete, Türk toplumunun kutuplaşmasına karşı uyarıda bulunan, Gezi eylemlerinde ölen protestocuları anan ve özgür bir medyanın önemine vurgu yapan Abdullah Gül'ün konuşmasının yaygın biçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verilmiş bir cevap olarak görüldüğünü yazıyor.

Makale, Gül'ün muhtemelen Başbakan'ın giderek otoriter bir hal aldığı ve basını susturduğu eleştirilerine gönderme yaparak demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak güçler ayrılığı, basın özgürlüğü ve etkili bir muhalefetin gereğini vurguladığını ifade ediyor.
'Gül daha uzlaşmacı'

Başbakan Erdoğan'ın Gezi protestoları esnasında saldırganca bir üslup sergilediğini düşünen Financial Times, Abdullah Gül'ün ise olaylara ''biz ve onlar'' ayrışmasıyla bakılmamasını telkin eden ve Türk dış politikasının ağırlık merkezinin Avrupa Birliği olduğuna vurgu yapan, daha uzlaşmacı bir görünüm çizdiğini yazıyor.

'İKİSİ ARASINDAKİ BU TEZAT...'

Erdoğan ve Gül arasındaki bu ''tezat'', Financial Times'a göre, ''gelecek yıl yapılacak ilk doğrudan cumhurbaşkanı seçimi öncesinde belirsiz bir iktidar değişimine doğru ilerleyen Türkiye'de özellikle önem kazanıyor.''

Makale şöyle devam ediyor: "Gül'e yakın kaynaklar, siyasi geleceği konusunda kendisinin henüz bir karar vermediğini söylüyor; fakat geçmişte Gül'ün başbakan olarak görev yapmayı düşünebileceği ifade ediliyordu."

Gazeteci Sedat Ergin'in görüşü aktaran Financial Times, ''Gelecek yıl bu sıralarda kimin cumhurbaşkanı ya da başbakan olacağını bilmiyoruz. Bu da Gül'ün konuşmasını özellikle önemli kılıyor.'' diye yazıyor.

PUTİN-MEDVEDEV ÖRNEĞİNDEN FARKLI


Erdoğan'ın gözünün cumhurbaşkanlığında olduğunu belirten Financial Times, Abdullah Gül'ün yakın çevresinden kişilerin henüz siyasi geleceğine ilişkin bir karar vermediğini söylediklerini, ancak geçmişte Gül'ün başbakanlığı düşünebileceği görüşünün dile getirildiğini bildiriyor.

Financial Times, eğer Gül ve Erdoğan ikilisi gelecek yıl koltuklarını değiştirmiş olurlarsa, bunun Rusya'da Medvedev ve Putin arasındaki ilişkiye benzemeyeceğini vurguluyor.

Gazete, bu ikilide her zaman için Putin'in tartışmasız daha üstte yer aldığını, buna karşılık Erdoğan ve Gül'ün ise Türk kamuoyunda eşit bir popülerliğe sahip olduklarını düşünüyor.

Financial Times, AK Parti'nin iki kurucusu arasında bir sürtüşme doğmasına ihtimal verilmese de, Cumhurbaşkanı Gül'ün Başbakan'dan ayrı düşündüğü konuları açıkça belli ettiğini ve dünkü Meclis konuşmasınında bu farklılığın vardığı son nokta olduğunu yazıyor.

BBC TÜRKÇE

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika... Muharrem İnce koronavirüse yakalandı