Game of Thrones hakkında merak ettiğiniz her şey

Tüm dünya onu bekliyordu... Son yılların en sevilen ve merakla izlenen dizisinde sona yaklaşıldı. Game of Thrones dizisi final sezonuyla yayınlanmaya başladı. İşte dizi hakkında detaylı bir rehber...

15 Nisan 2019, Pazartesi 08:57 Son Güncelleme:
A A
Haber: Rükzan Sağır/POSTA

Haber: Rükzan Sağır/POSTA

Son 8 yıldır kırdığı izlenme rekorları ile televizyon tarihine geçen Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin son sezonu bu sabaha karşı tüm dünyada aynı anda başladı. Sekizinci sezon için milyonlarca izleyicinin tam 1 yıl 8 ay süren hasreti son buldu.

BÜYÜSÜNÜN KAYNAĞI NE?

BÜYÜSÜNÜN KAYNAĞI NE?

Her şey ABD’li yazar George R.R. Martin’in (70), ‘A Game of Thrones’ (Taht Oyunları) kitabının ekranlara uyarlanmasıyla başladı. ABD’nin HBO kanalında 17 Nisan 2011’de başlayan ilk sezonu, aynı yıl 19 Haziran’da bitti. O sezonun ilk bölümünü 2.2 milyon kişi izlemişti. İlk sezonu 25.1 milyon izleyici ile kapatan dizi, ikinci sezonunda izleyici sayısını 37.9 milyona çıkarmıştı. 7 sezonunda izleyici grafiği her seferinde katlandı. Sadece 7’nci sezonun 80 dakikalık final bölümü yayınlandığı an dünyada 12.1 milyon kişi tarafından izlenerek rekor kırıldı. Bu diziyi bu kadar çekici kılan neydi?

TAHTA KİM ÇIKACAK

TAHTA KİM ÇIKACAK

Westeros denilen, mevsimlerin düzensiz, insan hayatının ucuz olduğu bir dünyada geçen yedi krallığın hikayesi, rakip aileler üzerine kurulu. Krallık, ‘demir taht’tan yönetiliyor. Entrikalar, ölümler, savaşlar, aşklar, yasaklar, ihanet ve iktidar kavgasının hiç bitmediği bu dünya, insana dair neredeyse her duyguyu beslediği için vazgeçilmez hale geliyor. İşte bu sıradışı dünyadaki tanıdık durumlar, aynı anda milyonlarca kişiyi ekran başına “Tahta kim çıkacak?” sorusuyla oturtmayı başarıyor. Şimdiye kadar çok sayıda ana karakter vahşice katledildi. Son sezona kadar gelebilen hiçbir ana karakterin yeri garanti değil. Bu da hikayeyi sürükleyici kılan bir diğer önemli unsur.

YARIM MİLYAR EKRAN BAŞINDA

YARIM MİLYAR EKRAN BAŞINDA

Dizinin son sezonunun ilk bölümünü bu sabaha karşı dünya çapında canlı ve alternatif platformlardan yaklaşık yarım milyar kişinin izlemiş olduğu tahmin ediliyor. En çok merak edilenlerin başında, 7’nci sezonda yakınlaşan Jon Snow ile Daenerys karakterlerinin akrabalık bağı ve Jon Snow’un tahtın gerçek varislerinden biri olduğunun ortaya çıkmasıyla Daenerys’in, yani Ejderhaların Annesi’nin vereceği tepki geliyor.

BAŞROLLERE EŞİT ÜCRET

BAŞROLLERE EŞİT ÜCRET

Jon Snow, tahtın en favori varisi. İngiliz oyuncu Kit Harrington (33) bölüm başına 500 bin dolar kazanıyor. Serveti, 12 milyon dolar. Dizide tanıştığı rol arkadaşı Rose Leslie ile evlendi.

EJDERHALARIN ANNESİ

EJDERHALARIN ANNESİ

Daenerys Targaryen, nam-ı diğer Khaleesi, Ejderhaların Annesi, İlk İnsanların Kraliçesi. Finalde ölme ihtimali yüzde 1. İngiliz aktris Emilia Clarke (32), canlandırdığı bu rol ile dünyanın en büyük yıldızlarından biri oldu. Bölüm başına 500 bin dolar kazanıyor. Serveti 15.4 milyon dolar.

KRALİÇENİN İSTEMEDİĞİ KARDEŞİ

KRALİÇENİN İSTEMEDİĞİ KARDEŞİ

Tyrion Lannister, KraliçeCersei’nin küçük kardeşi. ABD’li oyuncu Peter Dinklage da (49) başrollerden biri olduğu için bölüm başı 500 bin dolar alıyor. Serveti 16 milyon dolar.

TAHT ŞİMDİLİK ONUN

TAHT ŞİMDİLİK ONUN

Kraliçe Cersei Lannister, Kral Robert Baratheon’la evlenince kraliçe oldu. Demir tahtta o oturuyor. İngiliz aktör Lena Headey (45) bölüm başına 500 bin dolar kazanıyor. Serveti 9 milyon dolar.

O BİR LEYDİ

O BİR LEYDİ

Sansa Stark, ailenin büyük kızı. Kışyarı Leydisi. Tyrion Lannister’ın eski eşi. İngiliz oyuncu Sophie Turner (23), bölüm başına 200 bin dolar kazanıyor. Serveti, 6 milyon dolar.

DİZİYLE BİRLİKTE BÜYÜDÜ

DİZİYLE BİRLİKTE BÜYÜDÜ

Arya Stark, ailenin küçük kızı. Bu sezon hikayede kilit rol alması bekleniyor. İngiliz genç oyuncu Maisie Williams (21), bölüm başına 150 bin dolar kazanıyor. Serveti 6 milyon dolar.

EN ÇOK ONDAN KORKUYORUZ

EN ÇOK ONDAN KORKUYORUZ

Gece Kralı, Ak Gezenler’in başı. Ordusunu öldürerek genişletiyor. Her öldürdüğünü diriltiyor. Vladimir Furdik (48) canlandırıyor.

HİKAYENİN BEYNİ

HİKAYENİN BEYNİ

Game of Thrones kitabının yazarı George R.R. Martin (60), telif hakları sayesinde servetini 65 milyon dolara çıkardı.

KUZEY İRLANDA SAYESİNDE KALKINDI

KUZEY İRLANDA SAYESİNDE KALKINDI

10 ülkede çekilen dizi, en çok Kuzey İrlanda’da geçiyor. Bu da Kuzey İrlanda’da beklenmedik bir kalkınma sağladı. Öyle ki İrlanda ekonomisi, son 8 yılda 250 milyon dolar kalkındı. Sadece yerli halkın bildiği yerler, çekimlerde kullanıldıktan sonra turistik merkezlere dönüştü. Çekimleri bazen 55 gün üst üste, bazen eksi 12 derecelerde yapılan bu diziden yolu geçen oyuncusu, kamera arkası çalışanı ve kasabalılar dahil herkes “Her şeye değer” diyor. Dünyanın 170 ülkesinden izlenen dizi, yerli halkı bünyesine katarak Mamatör ruhunu koruyor.

RAKAMLARLA GAME OF THRONES

RAKAMLARLA GAME OF THRONES

1.2 milyar $

Yayıncı HBO kanalının sadece dizi aboneliklerinden yıllık kazancı

90 milyon $

Bir sezonun maliyeti

7 saat

En uzun protez makyaj süresi

15 milyon $

Bir bölümün ortalama maliyeti

20 bin 907

Kullanılan mum sayısı

81 milyon

Son sezon fragmanının 24 saat içinde izlenme sayısı

47

Aldığı 132 Emmy adaylığından kazandığı rekor ödül sayısıHASTALIK İZİNLERİNDE PATLAMA ENDİŞESİ

HASTALIK İZİNLERİNDE PATLAMA ENDİŞESİ

BBC Tüekçe'nin aktardığına göre Game of Thrones'un final sezonunun birinci bölümü, tüm dünyada aynı saatte yayımlandı. Türkiye saatiyle sabaha karşı 04.00'te yayımlanan dizi, dünya genelinde milyonlarca kişiyi uykusuz bıraktı. 

İngiltere'de yapılan bir anket çalışanların yüzde 6'sının bugün hastalık izni almasının beklendiğine işaret ediyor. Bu oran, 3.1 milyon kişiye karşılık geliyor.

Avustralya'da dizi bazı eyaletlerde sabah 09.00, bazılarında da saat farkı nedeniyle 11.00'de yayımlandı.

Dizinin heyecanla beklenen son sezonunun başlamasından önce on binlerce çalışanın hastalık izni alabileceği uyarısı yapıldı.

Ülkenin en büyük hukuk bürolarından Slater and Gordon, çalışanlara işlerini riske atmamak için hasta olduklarını söylemeleri yerine normal izin almaları tavsiyesinde bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Risk tutkunu olan Instagram fenomeni çifte tepki: "Aptallığa özendiriyorsunuz"