Game of Thrones yazarından “Winter is coming” (Kış geliyor) açıklaması

Game of Thrones (Taht Oyunları) adıyla televizyon dizisi olarak uyarlanan kitap serisinin yazarı George R. R. Martin, dizinin sloganı haline gelen “Winter is Coming” (Kış Geliyor) sözünün anlamını, dizide kendisine Donald Trump’ı hatırlatan karakteri, kızıl saçlı kadınlara karşı özel ilgisini, günümüz liderlerinin diziden alması gereken dersleri ve daha fazlasını açıkladı

26 Ekim 2018, Cuma 15:29 Son Güncelleme:
A A

Game of Thrones (Taht Oyunları) adıyla televizyon dizisi olarak uyarlanan kitap serisinin yazarı George R. R. Martin, diziyle ilgili New York Times’ın sorularını yanıtladı.

WINTER IS COMING NE DEMEK?

WINTER IS COMING NE DEMEK?

Martin, kitapta ve tabii dizide sürekli yinelenen “Kış geliyor” sözüyle, aslında ne demek istediğini açıkladı. Bu sözle iklim değişikliği arasında paralellik olduğunu söyleyen yazar, “İklim değişikliği her politikacının birinci önceliği olmalı” dedi.

Kitap serisinin sloganı haline gelen “Winter is coming” (Kış geliyor) sözüyle iklim değişikliği konusundaki küresel tartışmaları hedef aldığı yönündeki yorumları ilk kez değerlendiren Martin, “İkisi arasında kesinlikle bir paralellik var. Westeros halkları güç, statü ve zenginlik için kendi savaşlarını yürütüyor. Bu savaşlara öyle yoğunlaşıyorlar ki ‘kış geliyor’ tehdidini görmezden geliyorlar. Halbuki bu hepsini ve dünyalarını yok edebilecek bir tehdit. İklim değişikliği de o kadar gerçek ve dünyamızı yok etme potansiyeli var. Bizler bir sonraki seçimi veya sorunları düşünürken bunu görmezden geliyoruz. Eğer ölürsek ve şehirlerimiz okyanuslar altında kalırsa bunların hiçbir önemi kalmayacak” dedi.

TRUMP'A BENZEYEN KARAKTER

TRUMP'A BENZEYEN KARAKTER

Martin’e, dizide hangi karakteri ABD Başkanı Donald Trump’a benzettiği soruldu.

Yazar, “Seçim kampanyası boyunca Trump bana en çok Joffrey karakterini hatırlatıyor. Aynı düzeyde duygusal olgunluğa sahipler. Joffrey, herkese kendisinin kral olduğunu hatırlatmayı seviyor. Kral olmasının kendisine her şeyi yapabilme yeteneği verdiğini düşünüyor” dedi.

ABD’li yazar, “Biz Westeros gibi mutlak monarşi değiliz. Anayasal bir cumhuriyetle yönetiliyoruz. Trump henüz bunun anlamını bilmiyor gibi görünüyor. Başkanlığın kendisine her şeyi yapma gücü verdiğini sanıyor. Dolayısıyla, evet Joffrey Trump’ın ta kendisi” şeklinde konuştu.


LİDERLERE DERSLER

LİDERLERE DERSLER

Yazar Martin, “Günümüz siyasi liderleri Westeros’tan neler öğrenebilir?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bence Yedi Krallık ve Westeros dünyasından alınabilecek pek çok ders var. 

Kralın adaletle ilgili olduğu ya da bir kralın ne olduğu konusunda çok basit bir açıklama yapılıyor. Bizim krallarımız yok. Başkanlarımız ve kongre üyelerimiz var.

Yönetime geldiğinizde ve yönetimden ayrıldığınızda insanlara hizmet etmek ve ülkeyi daha iyi bir şekilde bırakmaktan ibarettir her şey. Bu, yönetim için çalışmaya veya herhangi bir kamu hizmeti yapmaya karar veren herkesin en önemli ilkesi olmalıdır. İşleri daha iyi hale mi getiriyorsun? Kendinize, kendi destekçilerinize değil, halka hizmet etmek için oradasınız.”

KIZIL SAÇLI KADIN SEVGİSİ

KIZIL SAÇLI KADIN SEVGİSİ

Sophie Turner’ın canlandırdığı Sansa Stark ve Carice van Houten’in oynadığı Melisandre karakterlerinin kızıl saçlı olduğu hatırlatılarak kızıllara karşı özel bir ilgisinin olup olmadığı sorulan Martin, “Kızıl saçlıları seviyorum. Karım kızıl saçlı. Geçmişte de çok kızıl saçlı tanıdım. Ama ben sarışınları da esmeleri de hatta saçlarını kazıtmış kadınları da severim. Ama bence kızıl saçlılar bir harika” şeklinde yanıt verdi.

YENİ UYARLAMA GELİYOR

YENİ UYARLAMA GELİYOR

Wild Cards kitabından uyarlanan bir televizyon dizisi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Martin, “Kitabı tamamlamam 30 yıl sürdü. Gelecek yıl ya da bir sonraki yıl dizinin ekrana gelmesini umuyorum” dedi. Yüzlerce hikayesi ve beş ya da altı romanı bulunduğunu söyleyen Martin, “Bazıları dizi ya da film olabilir ama bazıları olamaz. Tarihi korku romanım Fevre Dream ile vampir romanım Mississippi River’ın dizi ya da film olmasını çok isterdim” şeklinde konuştu.


EN SEVDİĞİ DİZİLER

EN SEVDİĞİ DİZİLER

R.R. Martin, en sevdiği dizileri Better Call Saul, Breaking Bad, Sopranos, Rome, The Deuce, Big Bang Theory olarak sıraladı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.