Gay sevgili adalet peşinde!

Gay sevgili adalet peşinde!

08 Eylül 2009, Salı 13:15
A A
Gay sevgili adalet peşinde!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kimliği meçhul kişiler tarafından gay olduğu ve sevgilisi ile birlikte aynı evde kaldığı gerekçesiyle babası Yahya Yıldız tarafından öldürüldüğü iddia edilen üniversite Öğrencisi Ahmet Yıldız cinayeti ile ilgili dava başladı.
Üsküdar Adliyesi’nde görülen duruşmaya Ahmet Yıldız’ın sevgilisi İbrahim Can, olay sırasında yaralanan AK Parti 1. Bölge Milletvekili Adayı Ümmühan Drama ile Ahmet Yıldız’ın arkadaşları katıldı. Bu arada duruşmaya Uluslararası Af Örgütü'nden bir de gözlemci katıldı.
Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü öğrencisi Ahmet Yıldız, 15 Temmuz 2008’de Bulgurlu Mahallesi Bağlar Caddesi üzerindeki evinden dondurma almak için ayrılmıştı. Kendisine ait 34 UL 8939 plakalı otomobiline binen Ahmet Yıldız’a 34 YEK 06 plakalı araçtan ateş açılmış, ağır yaralanan 26 yaşındaki Ahmet Yıldız, kaçmak isterken bir eczane duvarına çarptıktan sonra hayatını kaybetmişti. Baba Yahya Yıldız'ın ise açılan davada firari sanık olarak yargılanmasına karar verilmişti.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞ

Sevgilisi İbrahim Can ile birlikte yaşadığı için ailesi tarafından terk edilen Ahmet Yıldız, ailesi tarafından dışlanmış ve sürekli tehdit alıyordu. Tehditler üzerine Üsküdar Adliyesi’ne sevgilisi ile birlikte gelerek suç duyurusunda da bulunan Ahmet Yıldız, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

KATİLİN YAKALANMAMASI ŞAŞIRTICI

Saldırı sırasında evde olduğunu ve silah sesleri üzerine kendisini dışarı attığını söyleyen Ahmet Yıldız’ın sevgilisi İbrahim Can, saldırı olayından kısa bir süre sonra Alman konsolosluğunun da yardımı ile Türkiye dışına çıktığını, aksi takdirde kendisinin de can güvenliğinin olmadığını söyledi. Zamanla, sevgilisinin katillerinin bulunması için mücadele etmeye karar vererek Türkiye’ye döndüğünü söyleyen İbrahim C., ”Sevgilim adına mücadele etme konusunda çok sayıda kuruluşun desteğini gördüm. Olayda yaralanan Ümmühan Hanım’da davayı açarak bize çok yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Sevgilim Ahmet Yıldız’ın katillerinin yaralanmamış olması hayret vericidir. Ailesinin ölüm tehditlerinde bulunduğunu birlikte savcılığa giderek bildirmiştik. Bir eşcinsel ayrımcılığı yaşadığımızı düşünüyorum. Benim sevgilim, bayan olsaydı durum böyle olmazdı. Ancak bu da benim tercihim kimseyi ilgilendirmez” diye konuştu. Üsküdar Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşma delillerin toplanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Ömer ERDEM/ İSTANBUL ,(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.