Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? Gebelerde mide yanmasını yatıştıracak 12 öneri

Gebelikte mide yanmasının ana sorumlusu progesteron hormonudur. Bu hormonun kas gevşetici etkisi nedeniyle mide kapakçığı da gevşer ve asitli içerik yemek borusuna doğru ilerler. Ayrıca büyüyen rahimin etkisiyle mideye doğru basınç artacağından kapakçıkların açılması daha da kolaylaşır. Ama bu durumu son verecek etkin ve güvenli çözümler de var. Peki, Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? İşte Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Betül Görgen'den, gebelerde mide yanmasını yatıştıracak öneriler...

17 Nisan 2019, Çarşamba 11:24 Son Güncelleme:
A A
Az miktarda yemek tüketin

Az miktarda yemek tüketin

Eğer mide bulantılarınız varsa az miktarda yemek çok sorun olmayacaktır ama iştahınız yerindeyse emin olun bu çok kolay değildir. Mide yanmasından kurtulmak istiyorsanız günde 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli ve miktarı azaltmalısınız. 

Yemekleri yavaş yiyin

Yemekleri yavaş yiyin

Atıştırmak, üstelik bunu hızlı yapmak hem mide yanmasına hem de sindirim bozukluğuna yol açar. Gevşemeye ve yediğinizden zevk almaya çalışın. Bu aynı zamanda aşırı yemenizin de önüne geçer.

Sıvıları yudum yudum tüketin

Sıvıları yudum yudum tüketin

Su ve süt gibi sıvıları öğün arasında tüketmeye çalışın. Yemek yerken sıvıları yudumlayarak tüketin.

Öğünlerden sonra yatmayın

Öğünlerden sonra yatmayın

Yemeklerden sonra hafif bir yürüyüş, ufak tefek ev işleri veya dik durarak kitap okumak iyi bir seçenektir. Kesinlikle yatmayın, uzanmayın.

Yatmadan önce bunlara dikkat

Yatmadan önce bunlara dikkat

Gece başınız, göğsün üst bölümünden daha yukarıda bir seviyede olsun. Takoz şeklindeki yastıklar vücudunuzun üst kısmını hafif yüksekte tutarak mide asidinin yukarı çıkmasına engel olur.

Tetikleyicileri tanıyın

Tetikleyicileri tanıyın

Kadından kadına değişmekle beraber limon, kahve, çikolata mide yanmasını davet eder. Baharatlı gıdalar da mide yanmasını tetikleyebilir.

Bol kesimli giysiler giyin

Bol kesimli giysiler giyin

Dar ve sizi sıkan giysiler, basınç artışıyla reflünüzü azdıracaktır. Üzerinize uygun ve rahat kesimli giysiler bu soruna neden olmaz.

Zencefil iyi geliyor

Zencefil iyi geliyor

Zencefille ilgili bilimsel bir veri olmamasına rağmen zencefilli şeker ve sakız, mide yanmasına iyi gelebilir.

Antiasitlere dikkat edin

Antiasitlere dikkat edin

Yaşam tarzını değiştirmenize rağmen yanmalar devam ediyorsa çözüm antiasitler olabilir. Kalsiyum ya da magnezyum içeren antiasitler gebelikte güvenle kullanılabilir. Ama kabızlığa neden olabildiği için alüminyum içerenlerden kaçınmanız gerekir.


Soda tüketmek iyi bir seçenek olabilir ama şişkinlik yapabileceğini unutmamak gerekir.

H2 Bloklayıcılar gebelikte mide ekşimesine iyi geliyor

H2 Bloklayıcılar gebelikte mide ekşimesine iyi geliyor

Eğer antiasitler (asit gidericiler) işe yaramıyorsa daha ciddi alternatifleridüşünmek gerekir.


İlk opsiyon bir H2 bloklayıcı olacaktır.Bu ilaçların da gebelikte kullanımı uygundur ama reçete ile ve doktorunuz önerirse kullanılabilirler. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bebeğim bu hafta ne kadar büyüdü? Hafta hafta büyüme rehberi