Geçici işçilerle ürküten gerginlik

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde doğu illerinden gelen geçici tarım işçileri ile ilçedeki işçiler arasında kiraz toplamada anlaşmazlık yüzünden çıkan olaylarda 8 kişi yaralandı

A A
Geçici işçilerle ürküten gerginlik

Mihalıççıklı işçileri getiren otobüslerin de tahrip edildiği olaylardan sonra Jandarma Komutanlığı önünde toplanan bir grup, Türk bayrağı açarak, doğulu işçilerin ilçeyi terk etmesini istedi. İlçede geniş güvenlik önlemi alındı.

Mihalıççık ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Ömerköy'deki kiraz toplayan doğu illerinden gelen işçiler ile ilçede oturan işçiler arasında bu sabah olay çıktı. Ömerköy çevresinde kiraz toplayan doğulu işçi, iddiaya göre bu bölgeye başka işçilerin girmesine karşı çıktı.

Mihalıççık ve çevresinden bu sabah saat 07.30'da kiraz bahçelerinde çalışmak için çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu işçileri getiren 4 otobüsün önünü kesen 200 kadar doğulu işçi, "Bundan sonra burada kiraz toplamayacaksınız, geri dönün" dedi. Tartışmanın ardından otobüsler taş yağmuruna tutuldu ve bir anda ortalık karıştı.

8 KİŞİ YARALANDI

Çıkan kavgada bölgede kiraz toplayan Mihalıççıklı işçilerden Osman Çay ile kardeşi Yaşar Çay bıçakla, 6 kişi de taş ve sopalarla yaralandı. Olay yerine gönderilen ambulanslarla Mihalıççık Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 8 yaralıdan Osman ve Yaşar Çay kardeşler ilk müdahalenin ardından Eskişehir Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Olay yerine giden güvenlik güçleri, kavgaya karışan bazı kişileri gözaltına alırken, doğulu işçilerin Ömerköy'deki kiraz bahçelerine sokmadığı Mihalıççıklı işçiler taş yağmuruna tutulan otobüsleriyle ilçeye dönerek yan yana olan Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nün önüne geldi.

İLÇE HALKI TEPKİ GÖSTERDİ

Olayı öğrenen ilçe halkı da otobüsleri taşlanıp Ömerköy'e sokulmayan işçilere destek için toplandı. Türk Bayrağı açıp İstiklal Marşı söyleyen kalabalık, doğulu işçilerin ilçeden gönderilmesini istedi.

Kalabalığın giderek artması üzerine Mihalıççık Kaymakamı Zekeriya Göker ve Belediye Başkanı MHP'li Ümit Güven olay yerine geldi. Göker ve Güven, ilçe halkına sakin olmalarını, yasalar çerçevesinde gerekenlerin yapılacağını söyledi ve dağılmalarını istedi.Bu konuşmaların ardından kalabalık dağılırken, durumun gergin olduğu ilçeye takviye güvenlik gücü gönderildi.

Hakan TÜRKTAN- Saadet KEFAL/MİHALIÇÇIK (Eskişehir), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şehitlerin fotoğrafları