Gelecekten gelenler dünyamızı koruyor

İki bilim adamının teorisine göre 'dünyanın sonunu getirecek' bu deney gezegeni korumak isteyen 'gelecekten gelen güçler' tarafından sabote edildi

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A
Gelecekten gelenler dünyamızı koruyor

MOLEKÜLLERİN ÇARPIŞMASI

Evrenin çok yoğun ve sıcak bir kütlenin patlamasıyla oluştuğunu öne süren Big Bang (büyük patlama) teorisini canlandırmak isteyen Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’nden (CERN) bilim adamları, İsviçre’de yerin 100 metre altında 27 kilometre uzunluğunda daire şeklinde bir tünel oluşturmuştu. Bu tünelde 2 molekül ışık hızıyla birbiriyle çarpıştırılıp Big Bang yeniden yaratılarak evrenin sırlarını çözmek hedefleniyordu.

ARIZA GİDERİLEMEDİ

15 yıl ve 9 milyar dolar harcanan ‘Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ adlı projenin zamanda yolculuğa da imkan sağlayacağı iddia ediliyordu. Deneyin dünyayı yok edecek bir kara delik oluşturacağını öne sürenler de vardı. Deney geçen yıl eylül ayında başlamıştı. Fakat iki mıknatısın yanlış bağlanması nedeniyle 2 gün sonra durdurulmuştu. Bu arıza bir türlü giderilemeyince deneyin tarihi arka arkaya ertelenmişti.

‘KARA DELİĞE YOL AÇACAK’

Son olarak geçen eylülde yapılacağı söylenen deney yine ‘teknik arıza’ nedeniyle aralık ayına ertelenmişti. Danimarka Kopenhag’daki Niels Bohr Enstitütüsü’nden Holger Bech Nielsen ve Japonya Kyoto’daki Yukawa Fizik Teorisi Enstitütüsü’nden Masao Ninomiya adlı fizikçiler bu arızaların tesadüfi olmadığını öne sürdü. Fizikçilerin teorisine göre deneyin kara deliğe yol açacağı iddiaları doğruydu.

DEDELERİNİ KORUYORLAR

İki bilim adamı yayınladıkları makalede “Gelecek zamandaki güçler bu deneyin dünyanın sonunu getirebileceğinin farkında. Bu yüzden gelecekten gelip deneyi sabote ediyorlar. Bu durum bir torunun gelecekten gelerek dedesine otobüs çarpmasını engellemeye benziyor” dedi. Tüm bu teorilere rağmen deney ‘bir aksilik olmazsa’ önümüzdeki aralık ayında yapılacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.