Genelkurmay, tezkere uzatılsın istedi

Genelkurmay, Sınır ötesi harekat yetkisinin uzatılmasına ilişkin teklifin 14 Eylül 2009 tarihinde Başbakanlığa sunulduğunu açıkladı

18 Eylül 2009, Cuma 13:45
A A

Haftalık Basın Toplantısı Genelkurmay Karargahı, Hasan Tahsin Bilgi Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Adli Müşavir Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak katıldı.
Tümgeneral Güler, ABD’nin Irak’tan çekilme planları çerçevesinde İskenderun’da 12 kişilik bir heyetin inceleme yaptığı yönündeki soruya, konu ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’na resmi bir talep gelmediğini belirtirken, sınır ötesi harekat yetkinin uzatılmasına ilişkin "Sınır ötesi harekat yetkisinin uzatılmasına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’nın teklifi 14 Eylül 2009’da Başbakanlığa sunulmuştur" dedi.

SAVUNMA SİSTEMİ

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak uzun menzilli füze savunma sistemine ilişkin bilgi verdi. TSK’da tedarik işlemleriyle ilgili bilgi veren Tuğgeneral Gürak, Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma füze sistemi ihtiyacının belirlendiğini ve 30 Haziran 2006 tarihinde Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı alınarak tedarik görevinin Savunma Sanayii Müsteşarlığına verildiğini vurguladı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca gerekli ön hazırlıklar yapılarak 9 Nisan 2009 tarihinde teklife çağrı dosyaları ile istek mektubu hazırlanarak dağıtıldığını ifade eden Tuğgeneral "Konunun medyaya yansıması; ABD’nin iç mevzuatı gereği ilgili ABD firmasının teklif verebilmek için kongreden ön izin almak zorunda olmasından kaynaklanmaktadır. Hava savunma füzelerinin ne miktarda alınacağı gizli değildir. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından hazırlanan çağrı dosyasında bellidir" diyerek şöyle devam etti:
"Biz 4 batarya tedarik edeceğiz. Gerçek rakam ihale pazarlığında ortaya çıkacak olmakla birlikte yaklaşık maliyetin 1 milyar dolar civarında olacağı değerlendirilmektedir. Projenin ihtiyaç duyulan mali kaynağı, Savunma Sanayii Destekleme Fonu ve Devlet Firma Kredisi yıllara sari olarak, tahminen 6 yıl içerisinde karşılanacaktır. Proje maliyetinin tamamı bir defada ödenmeyecek yani 6 yıl içerisinde ödeme yapılacaktır. Bunlar proje sonuçlandığında belli olacaktır.
Bazı medya organlarında çıkan ’7,8 milyar dolar’ ifadeleri Türkiye açısından doğru değildir. Çünkü, ABD Savunma Bakanlığınca yapılan kongre bildiriminde, ihtiyaç 13 batarya belirtildiği için maliyet 7,8 milyar dolar ifade edilmiştir.
Yine iddia edildiği gibi, bu füzeler, belli bir ülkeye karşı değildir. Mobildirler ve her cephede kullanılabilirler. Hava ve füze tehdidi nereden gelirse, bu savunma füzeleri de caydırma ve savunma için o bölgeye kaydırılacaktır."

ANKA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.