Genital bölge temizliğinde dikkat edilecek 9 kural

Genital bölgenin en hassas yerimiz olmasından belki de temizliği konusunda çoğu kez şüpheye düşüyoruz. Vajina tüylerimi nasıl almalıyım, genital bölgemi nasıl temizlemeliyim... Bu konuları herkesle paylaşmak kolay olmadığı için genellikle internete başvuruyoruz. Bizi genital bölge temizliği konusunda en çok düşündüren koku faktörü olduğu için, vajina için kokulu temizleyiciler tercih ediyoruz. Ancak kadın bedeninin kusursuz yapısını unutmamak gerekir. Vajina gibi kendi temizliğini yapan bir organ daha bulunmuyor. Vajinanızın titizliğine güvenin ve kimyasal maddeler kullanmayın. İşte vajina ve genital bölge temizliğinde uygulamanız gereken 9 kural!

01 Mayıs 2020, Cuma 18:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Pamuklu iç çamaşırları tercih edin

Pamuklu iç çamaşırları tercih edin

Terlemenin azaltılması için sentetik değil, pamuklu iç çamaşır tercihi önemlidir. Bu şekilde genital alanınız nefes alır. Ayrıca giydiğiniz pantolonların da sizi sıkmayacak, geniş ve rahat olması genital bölge sağlığınız için daha uygun olacaktır.

Kuru tutun

Kuru tutun

Banyo sonrası iyice kurulamanız, hatta fön makinesi ile kurutmanız bazı bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarından sizi koruyacaktır. Aynı durum havuz ve deniz sonrası için de geçerlidir. Ayrıca ıslak mayo ile uzun süre dinlenmeniz de enfeksiyon riskinizi arttıracaktır.

Vajinal duştan sakının

Vajinal duştan sakının

Vajina içini su, hele sabunla yıkamak normalde 4.5 olan vajina PH’ının yükselmesine ve bu şekilde enfeksiyonlara neden olur. Temizlemek amacıyla vajina içine basınçlı su tutmak, içine parmak sokarak sabun, deterjan veya şampuanla içini yıkamak son derece sakıncalıdır. Çünkü buradaki koruyucu- yararlı ‘Döderlein’ basillerinin sayıca azalması ve vajinal PH’ın yükselmesi fırsatçı enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Tuvalet sonrası kurulanın

Tuvalet sonrası kurulanın

İdrar veya büyük abdest sonrası su ile o bölgenin temizlenmesi önemlidir. Temizlenme her zaman için önden arkaya doğru yapılmalı. Ancak bölgenin nemli kalmaması için taharet sonrası yumuşak, kokusuz ve beyaz renkli tuvalet kağıtları ile iyi bir kurulama yapılmalı.


Tamponun ve pedinizi sık değiştirin

Tamponun ve pedinizi sık değiştirin

Özellikle adetli dönemde ve yaz aylarında kullandığınız tamponları sık olarak değiştirmelisiniz. Bu şekilde hem enfeksiyon riski azalacak hem de koku oluşması gibi rahatsızlıklarınız oluşmayacaktır. Kullandığınız tamponun irritan maddeler içermemesi ve kokusuz olması önemlidir. Genital alanınız için asla pudra, sprey veya deodorant kullanmayınız.


Epilasyon yönteminizi kendiniz seçin

Epilasyon yönteminizi kendiniz seçin

Zaman içinde ağda, jilet ya da tüy dökücü kremlerden en rahat ettiğinizi zaten bulacaksınız. Bu konuda çevredekilere çok da kulak asmayın. Her cildin ihtiyacı farklıdır. Deneye deneye rutininiz zaten oluşur. 

Jinekoloğa görünün

Jinekoloğa görünün

Vajina bölgende sürekli ağır bir koku oluşuyorsa bir jinekoloğa görün. Jinekolog, enfeksiyon olup olmadığını anlamak için test yapacaktır ve ihtiyacın olduğunu düşünürse sana uygun bir ilaç ya da topikal krem reçete edebilir. Vajinadaki koku ve vajinanın temizliği konusunda endişelerin varsa da jinekoloğa görünebilirsin.

İyi beslenin

İyi beslenin

Vücut direnci düşük olan kadınlarda vajinal enfeksiyonlar sık izlenir. Özellikle meyve, sebze, posalı gıdalar ve proteinden zengin beslenme önemlidir. Süt, yoğurt, kefir barsak ve dolayısıyla vajina flora dengesinde önemli rol oynar. Fazla kalorili ve yağlı beslenme önerilmez. Örneğin şeker hastalarında ve gizli şekeri olanlarda mantar enfeksiyonları daha sık görülüt.

Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara vajinal dokudaki oksijen satürasyonunu düşürerek başta ‘bakteriyel vajinoz’ olmak üzere anaerobik enfeksiyonlara zemin hazırlar. Alkol de vücut direncini düşürerek sık vajinitlere sebep olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saçlarının uzamasındaki 6 küçük engel