George Floyd'un son sözleri mahkeme tutanaklarına yansıdı

ABD'de polis müdahalesi nedeniyle hayatını kaybeden siyahi George Floyd'un son sözleri ortaya çıktı.

09 Temmuz 2020, Perşembe 11:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başta Amerika olmak üzere tüm dünyada ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı gösterilerin odağı olan George Floyd'un hayatını kaybettiği anlarda sarf ettiği son sözleri mahkeme tutanaklarına yansıdı. 

Olay anında çekilen videodaki ses kayıtlarının dinlenmesi sonucu oluşan yeni bilgilere göre Floyd polis memuru Derek Chauvin’in boğazına baskı uygulaması yüzünden 20 kereden fazla "Nefes alamıyorum" şeklinde bağırıyor. Floyd'un "Nefes alamıyorum" şeklindeki sözleri dünya çapında olay olmuş ve protesto eylemlerinde göstericiler tarafından kullanılarak pankartlara yazılmıştı.  Kayıtlarda Floyd'un, boğazına baskı uygulanırken "Burada öleceğim" dediği duyuluyor. 

George Floyd'un son sözlerinde ise ölen annesine seslendiği "Anne, seni seviyorum. Çocuklarıma onları sevdiğimi söyle. Ben öldüm" dediği duyuluyor.  Floyd'un mahkeme tutanaklarına yansıyan bu acı sözleri bir kez daha dünya çapında büyük bir öfkeye yol açtı. 

Floyd'a boynuna basarak işkence yapan ve ölümüne sebep olan polisin ise "Bir şeyin yok iyisin. Konuşarak daha çok oksijen harcıyorsun, kendini zorlama" dediği tutanaklarda açıkça yer alıyor. 

Floyd’un ölümüne sebep olan polislerden J. Alexander Kueng, Thomas Lane ve Tou Thao 750 biner dolar kefalet ödeyerek serbest bırakıldı.   Davada tutuklu yargılanan tek isim Floyd'un boğazına diziyle baskı uygulayan polis memuru Derek Chauvin. Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Londra'da evlerin üzerine vinç düştü!