'Gerçek mermi' kullanın talimatı!

Mısır İçişleri Bakanlığı, güvenlik güçlerine "herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları" talimatı verdi

15 Ağustos 2013, Perşembe 23:57
A A

Mısır İçişleri Bakanlığı'nın güvenlik güçlerine, "herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları" talimatı verdiği bildirildi.

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Müslüman Kardeşlerin düzenlediği terör saldırılarında polis merkezlerini ve hükümet binalarını yakması ve kaos ortamını yükseltmek için gösterdiği çaba göz önüne alınarak, güvenlik güçlerine, herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları talimatı verilmiştir" denildi.

İlgili birliklerin ve güvenlik güçlerine gerekli ekipmanın sağlandığı belirtilen açıklamada, "bakanlık elemanlarının bu saldırılar karşısında ülkeyi kaos ortamından koruyup güvenliği sağlayacağından emin olduğu" öne sürülerek, "Birliklere ve birimlere saldıranların peşlerinden gidilecek ve haklarında gerekli ceza verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

 ''Katliamları 'örtbas etme amacı' taşıyor''

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) sözcüsü Ahmed Arif, İçişleri Bakanlığı'nın "Güvenlik güçlerine, herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları talimatı"nın, 3 Temmuz'dan bu yana yapılan katliamları "örtbas etme amacı" taşıdığını söyledi.

Arif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı'na öncelikle Mursi yönetimi döneminde, sivil kıyafet giyerek kamu binalarına saldıran "Baltacı" ve polisleri hatırlamasını isteyerek, "O dönemde bu tür eylemleri engelleme gücünün bulunmadığını ileri süren Bakan, şimdi bu eylemlerden mazlum halkı sorumlu tutuyor" dedi.

İhvan'ın bu tür yıkıcı eylemleri kınadığını ifade eden Arif, Mısırlıların davranışlarının barışçıl ve yasal çerçevede şekillenmesi gerektiğini vurguladı. Arif, "İçişleri Bakanlığı'nın tehditleri, 3 Temmuz'dan bu yana yaptıkları katliamları örtbas amacı taşıyor" dedi.

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) sözcüsü Murad Ali de partilerinin kiliseler ve Kıptilere ait kurumlara yönelik her türlü saldırıyı kınadığını ifade ederek, "Devrimimiz barışçıldır. Şiddete başvurmadan meydanlarda toplanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Güvenlik güçlerine, herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları talimatı verildiği" açıklanmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.