Gezi kapatıldı! Barış zincirine karşı polis zinciri

Gezi kapatıldı! Barış zincirine karşı polis zinciri

Dünya Barış Günü eylemleri nedeniyle Taksim Gezi Parkı vatandaşlara kapatıldı. Polis, meydan ve çevresinde toplanmaya izin vermedi. El ele barış zinciri eylemi gergin geçti

01 Eylül 2013, Pazar 12:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle çeşitli gruplarca yapılması planlanan eylemler öncesi polis Taksim'de yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis ekipleri güvenlik nedeniyle Gezi Parkı'nı kapattı.

>>>DAKİKA DAKİKA İSTANBUL'DA 'BARIŞ ZİNCİRİ'

>>>BUGÜN DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

>> FOTOĞRAFLARLA 'BARIŞ ZİNCİRİ'

Taksim Meydanı da polis tarafından çevrildi. Yanyana dizilen polisler, meydanda da geniş önlem aldı.

1 Eylül Dünya Barış günü kapsamında yapılması planlanan insan zinciri eylemi nedeniyle polis, Taksim Gezi Parkı'nı kapattı. Polis, vatandaşların parka girmesine izin vermiyor. Taksim Meydanı da polis tarafından çevrildi. Yanyana dizilen polisler, meydanda da geniş önlem aldı. Bİr grup ise Cumhuriyet önünden başlayarak insan zinciri oluşturmak istedi. Ancak polis kalkanlarla grubu iterek insan zinciri oluşturulmasına için izin vermedi

İSTİKLAL CADDESİ'NDE "BARIŞ ZİNCİRİ"

1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında İstiklal Caddesi'nde yüzlerce kişi "barış" için insan zinciri oluşturdu. Eylem yapanlara İstiklal Caddesi'nden geçenler alkışlarla destek verdi. Polis ise İstiklal Caddesi'nin Taksim Meydanı girişine barikat kurarak geçişlere için vermedi.

Taksim'de vatandaşlar el ele tutuşarak barış zinciri oluşturmaya başladı. Polis vatandaşları iterek zincirin uzamasını engelledi. Eylemciler İstiklal Caddesi boyunca zincir oluşturup sloganlar attı.

Saat 14.00 sularında İstiklal Caddesi’nde polis, Galatasaray Lisesi önünde zinciri ikiye böldü. Katılımcılar durumu alkışla protesto etti.

DOLMABAHÇE'DE GERGİNLİK

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle oluşturulan barış zincirine katılmak isteyenler Dolmabahçe'ye geldi. Polis ilk gelen LGBT'li gruba izin vermedi. Bunun üzerine grup üyeleri uzaklaştı.

Daha sonra gelen gruba ise polis Beşiktaş'taki Başbakanlık ofisine doğru zincir kurmasına izin vermedi. Bunun üzerine gruptakiler Kabataş'a doğru zincir oluşturdu. Zincire katılanların beyaz ağırlıklı elbiseler giydiği görüldü.

Bir süre sonra CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da gelerek zincire katılmak istedi. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri talimat üzerine geldi. Kasklarını giyen polisler Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu grubu önlerine katarak sürükledi. Bu sırada küçük çaplı arbede yaşandı. Tanrıkulu polis şefiyle tartışarak müdahalenin kanunsuz olduğunu öne sürdü.

Sinirli olduğu görülen Tanrıkulu'nu zincire katılan vatandaşlar sakinleştirmeye çalıştı. Yaşanan yaklaşık 10 dakikalık tartışmanın ardından polis Kabataş'a doğru zincir kurulmasına izin verdi. Zincire katılanlara trafikteki sürücülerde alkışlarla destek verdi. Zincirdekiler de “Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attı. Yaklaşık yarım saat züren eylemin ardından gruptakiler dağıldı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar