Giymelik değil, sergilemelik: 420 bin liraya Churchill ayakkabısı

Eski Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill'i İkinci Dünya Savaşı tarih kitaplarından tanıyoruz. 1965 yılında hayatını kaybeden siyasetçinin emeklilik yıllarında giydiği ayakkabılar, bir koleksiyoncu tarafından rekor fiyata satın alındı. Bir kunduracı tarafından yapılan ayakkabıların üzerinde Churchill'in isminin baş harfleri var. 1950'li yıllarda Churchill'in giydiği bu ayakkabılar artık giymelik değil, sergilemelik...

11 Mart 2021, Perşembe 09:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KOLEKSİYONCUNUN ADI AÇIKLANMADI

KOLEKSİYONCUNUN ADI AÇIKLANMADI

1965 yılında 91 yaşındayken hayatını kaybeden eski Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill’in kadife yüzeyli ayakkabıları, açık artırmada 40 bin sterline (420 bin TL) satıldı.  Eski Başbakan Churchill’ın işlemeli, kadife ayakkabısının 10 bin ila 15 bin sterline satılması bekleniyordu. Ancak alıcı, ayakkabılara beklentinin çok üzerinde bir fiyat biçerek 39 bin sterlin 40 cent ödedi. Ayakkabılara talip olan İngiliz koleksiyoncunun adı açıklanmadı.


ÜSTÜNDE BAŞ HARFLERİ VAR

ÜSTÜNDE BAŞ HARFLERİ VAR

Açık artırmanın yapıldığı West Sussex’teki Bellmans Müzayede Evi’nden Julian Dineen, “Çok heyecanlı bir müzayede oldu. Sir Winston Churchill hala dünyanın her yerinde saygı görüyor ve tüm dünyada hem medyanın hem de alıcıların ilgisini çekiyor” diye konuştu.

Mayfair'de bir kunduracı tarafından yapılan ayakkabıların üstünde Churchill'in tam adının baş harfleri yer alıyor.

Churchill'in ayakkabıları ve piposu adeta onun imzasıydı. Kent'teki evinde sinema izlerken bu ayakkabıları giymeyi tercih ediyordu.


BARDAĞI DA SATILDI

BARDAĞI DA SATILDI

Öte yandan, Churchill'a ait 21 santimlik bardağın da 7 bin ila 10 bin sterline satılması beklenirken, bardak 18 bin 300 sterline satıldı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu ilkbahar denerseniz asla pişman olmayacağınız 9 trend