Giysilerin ömrünü uzatmak için yapılabilecek 8 şey

Para kolay kazanılmıyor. Enflasyon yükseliyor, kıyafetleri her geçen gün daha da pahalıya alıyoruz. Bu nedenle giysilerin ömrünü uzatmak elzem. Peki giysilerin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir? Peki siz giysilerin çabuk eskimemesi için nelere dikkat ediyorsunuz? Herkesin yöntemi farklı. İşte giysilerin ömrünü uzatmak için yapılabilecek 8 şey!

04 Temmuz 2020, Cumartesi 15:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İyi askılar alın

İyi askılar alın

Giymediğiniz süre boyunca elbiseleriniz askılarında bekler. Bu nedenle iyi askılar almak son derece önemlidir. Kıyafetinizin şeklini bozmayacak, hafif etli ama bir o kadar yumuşak, kaliteli askı kullanmak giysilerinizin ömrünü uzatır.


Kuru temizlemeyi sık kullanmayın

Kuru temizlemeyi sık kullanmayın

Kuru temizleme sırasında kullanılan sert kimyasallar kıyafetlerinizin ömründen çalar. Bu nedenle en ufak, basit lekelerde kıyafetlerinizi anında kuru temizlemeye göndermek yerine, doğal yöntemleri ya da piyasadaki leke çıkarıcıları kullanarak temizlemeyi deneyin. Tabii ki öncesinde temizleme talimatında önerilen kuralları okuyun ve kullanacağınız temizleyicileri bu talimatlara göre uygulayın.

 Fermuarlara dikkat edin

Fermuarlara dikkat edin

Kıyafetlerinizde gördüğünüzde başınızdan aşağı kaynar su dökülmesine neden olan o minik deliklerin çoğu çamaşır makinasında oluşur. Nedeni de genellikle başıboş dönerken kumaşları kıstıran metal fermuarlardır. Bu nedenle yıkamaya atmadan önce fermuarları kapatmayı unutmayın.


 Renk koruyucu mendil kullanın

Renk koruyucu mendil kullanın

Renk koruyucu mendil mikro gözenekli yapısı ile ortaya çıkan fazla boyaları kendi üzerinde toplayarak giysilerinizin üzerine geçmesini engeller. Bu sayede kıyafetleriniz ışıl ışıl.


Çamaşır makinesini temiz tutun

Çamaşır makinesini temiz tutun

Çamaşırlarınızı yıkamaya özen gösterdiğiniz kadar makinenizi temizlemeye de özen göstermelisiniz. Zira makinenizde biriken kirler kireç ve tortulara neden olur. Haliyle bu da giysilerinizin yıpranmasına, kötü kokmasına ve sararmasına yol açar. Çamaşır makinenizdeki kirleri gidermek için makine temizleyici tozlar kullanarak, içten dışa hijyenik temizlik sağlamış olursunuz. Böylece hem bakteri ve mikroorganizmalara, hem de kötü kokuya karşı önlem almış olursunuz.

Tersten yıkayın

Tersten yıkayın

Kazak, gömlek, pantolon, t-shirt... Ne olursa olsun giysilerinizi mutlaka ters çevirerek yıkayınız. Yapmış olduğunuz bu küçücük işlem giysilerinizin uzun süre boyunca yıpranmasını önleyecektir. 


Deterjanı abartmayın

Deterjanı abartmayın

Deterjanı fazla koymak, eşyalarınızı daha iyi temizleneceği anlamına gelmez. Deterjanı ve yumuşatıcıyı gerekenden fazla koymak kıyafetlerinizi yıpratacaktır. Dozunu iyi ayarlamalısınız. Ayrıca renkli ve beyazlar için ayrı deterjan kullanmalı ve deterjanı alırken içerisinde çok fazla endüstriyel madde olmamasına dikkat etmelisiniz.

Taytlar için çözüm var

Taytlar için çözüm var

Birkaç kullanımdan sonra esneyen taytlarınızdan şikayetçiyseniz, onun için de bir çözüm önerimiz var. Bir buzdolabı poşeti içine taytınızı koyun ve buzluğa atın. Bir gece sonra çıkardığınızda dayanıklığının arttığını göreceksiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Moda, doğayı takip ederse: fashion.biologique