Gökyüzünde meteor yağmuru

Halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen Perseid Meteor Yağmuru, dün gece böyle gözlemlendi

13 Ağustos 2015, Perşembe 08:06
A A

"Halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen Perseid Meteor Yağmuru, dün gece böyle gözlemlendi.

Dünya'nın Swift-Tuttle Kuyrukluyıldızı'nın arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, “yıllık olarak gözlemlediğimiz Perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor.

Dünya'nın, malzemenin en yoğun olduğu bölgeden geçtiği 12 Ağustos civarlarında, her saat düzinelerce meteorun izlenmesi mümkün oldu.

Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye'de de izlendi.

"Şenliğe katılan gök bilim meraklısı Ahmet Şahin, yıldızları çok uzaktan seyrettiğini, ilk defa yakından görme fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "çocuklarımla gök yüzünü izledik ve yıldızları yakından gördük. Renkli bir gece geçirdik. Bunu hayatımız boyunca unutmayacağız. Bize bu imkanı tanıyanlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Gökyüzü Gözlem Şenliği'nin yarın gece sona ereceği bildirildi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.