Google, Çin'de bulut hizmeti için yerel ortak arayışında

ABD merkezli Google Inc, aralarında Tencent Holding ve Inspur Grupu’un da bulunduğu Çinli internet şirketleriyle bulut (cloud) hizmeti için görüşmeler yapıyor

06 Ağustos 2018, Pazartesi 14:44
A A

China Daily’de yer alan habere göre Çin’de vereceği bulut hizmetleri için yerek ortak arıyor. Habere göre yıl başında başlayan görüşmelerin ardından Google ortaklık kurmayı planladığı yerel internet şirketlerinden üç kişilik bir kısa liste oluşturdu.

Çin’in yasalarına göre dijital bilgilerin ülke içinde saklanması gerekiyor. Çin’de veri merkezi olmayan Google, Drive ve Docs gibi internet temelli hizmetlerini sunabilmek için yerel hizmet sağlayıcılarıyla ortaklık kurmak zorunda.

Synergy Research Group’un hazırladığı bir araştırmaya göre Çin, dünyadaki en büyük ikinci bulut hizmetleri pazarı ve sektörde yerel şirketler hakim. Geçen sene hükümetin yayınladığı planlara göre Çin bulut bilişim sektörünü 2019 itibariyle 430 milyar yuan (62.8 milyar dolar) büyüklüğe ulaştırmayı hedefliyor.  

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.