Google'dan Cumhuriyetimizin 98. yılına özel doodle

Google, her yıl olduğu gibi bu Cumhuriyet Bayramı'nda da Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü özel bir doodle ile kutladı. Doodle'da TBBM'nin 1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bina kullanıldı.

29 Ekim 2021, Cuma 01:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere armağan ettiği ve her yıl 29 Ekim'de kutladığımız milli bayramımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı Google da unutmadı ve 98. kuruluş yıl dönümümüzde bize özel bir doodle hazırladı.

Google Doodle nedir?

Google Doodle nedir?

Dünya teknoloji devlerinden Google, her yıl özel günleri, tatilleri, olayları, başarıları ve insanları kutlamak için arama ana sayfasında geçici bir süre logosu üzerinde değişiklik yapıyor. Google'ın logosunda yaptığı bu değişiklikler de doodle adını alıyor.

Google, doodlelarını hizmet verdiği bölgeye göre değiştirebiliyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yayınlanmış olan doodle'ların tümünü görmek için Google'ın doodle arşivine bakabilirsiniz. Doodle arşivi www.google.com/doodles adresinde yer alıyor. Burada sadece o günün değil, önceki günlerin doodlelarını da görebiliyorsunuz.

Google, bu yılki Cumhuriyet Bayramı doodle'ında 2012 yılında olduğu gibi yine II. TBMM binasını kullandı.

1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası mahfili olarak tasarlanan ve inşa edilen bina daha sonra işlevi değiştirilerek meclis olarak kullanılmaya başlandı.

1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bina Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunuyor. Bina, 30 Ekim 1981 yılından bu yana müze olarak ziyaret edilebiliyor.

2012 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

Google'ın daha önceki yıllarda da doodle kullanımı ile kutladığı Cumhuriyet bayramlarımıza özel doodle'lardan bazıları bu şekilde... Haberin devamında diğer doodle'ları da görebilirsiniz.

Bu doodle 2013 yılında yapılan doodle.

2019 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

2018 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

2017 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

2016 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

2015 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

2014 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

2010 yılına ait Cumhuriyet Bayramı Google doodle'ı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Facebook, şirketin ismini Meta olarak değiştirecek